Apigee Monetization (8.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (63 entries)

en: Title
fr: Titre

en: value
fr: valeur

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: List
fr: Lister

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Currency
fr: Devise

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Terms and Conditions
fr: Conditions Générales d'Utilisation (CGU)

en: Default
fr: Par défaut

en: Refresh
fr: Actualiser

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Date format
fr: Format de date

en: Always
fr: Toujours

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: Product ID
fr: Identifiant (ID) du produit

en: General
fr: Général

en: Now
fr: Maintenant

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Checkout
fr: Passer la commande

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Declined
fr: Refusé

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Accepted
fr: Approuvé

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Package name
fr: Nom de paquet

en: Team
fr: Equipe

en: Product
fr: Produit

en: Products
fr: Produits

en: Purchase
fr: Acheter

en: Credit
fr: Crédit

en: Developer
fr: Dévelopeur

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Usage
fr: Utilisation

en: Packages
fr: Colis

en: Package
fr: Paquet

en: Currency code
fr: Code de la devise

en: Available currencies
fr: Devises disponibles

en: Download CSV
fr: Télécharger le CSV

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Tax
fr: Taxe

en: Add product
fr: Ajouter un produit

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Link to form
fr: Lien vers le formulaire

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Organization name
fr: Nom de l'organisation

en: Max age
fr: Age maximum

en: Button label
fr: Étiquette de bouton

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
fr: Format : %format. Laisser vide pour utiliser la date de soumission du formulaire.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: no caching
fr: pas de mise en cache

en: Target Entity Type
fr: Type d'entité cible

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size

en: Price field settings
fr: Configurations du champ prix
