Apigee Monetization (8.x-1.0) - en to it translation catalogue (66 entries)

en: Title
it: Titolo

en: value
it: valore

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: List
it: Elenco

en: Actions
it: Azioni

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Currency
it: Valuta

en: None
it: Nessuno

en: Country
it: Paese

en: Name
it: Nome

en: Terms and Conditions
it: Termini e condizioni

en: Default
it: Predefinito

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Teaser
it: Anteprima

en: Text
it: Testo

en: Date format
it: Formato data

en: Always
it: Sempre

en: N/A
it: N/D

en: Maximum
it: Massimo

en: Start Date
it: Data di Inizio

en: Price
it: Prezzo

en: End Date
it: Data inizio

en: Product ID
it: ID prodotto

en: Amount
it: Importo

en: General
it: Generale

en: Now
it: Adesso

en: months
it: mesi

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Checkout
it: Vai alla cassa

en: Operator
it: Operatore

en: Notifications
it: Notifiche

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: The changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Accepted
it: Accettati

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Greater than
it: Maggiore di

en: Product
it: Prodotto

en: Products
it: Prodotti

en: Purchase
it: Totale ordine

en: Credit
it: Credito

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Minimum
it: Minimo

en: Description:
it: Descrizione:

en: Usage
it: Utilizzo

en: Currency code
it: Codice valuta

en: Available currencies
it: Valute disponibili

en: Download CSV
it: Scarica CVS

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Tax
it: Imposta

en: Add product
it: Aggiungi prodotto

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Link to form
it: Link al form

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Organization name
it: Nome organizzazione

en: Max age
it: Età massima

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
it: Formato: %format. Per usare l'orario di invio del modulo, non compilare.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: no caching
it: nessun metodo di cache

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size

en: If no currencies are selected, all currencies will be available.
it: Se non vengono selezionate valute, tutte le valute saranno disponibili.
