Apigee Monetization (8.x-1.12) - en to id translation catalogue (70 entries)

en: Title
id: Judul

en: value
id: nilai

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Email address
id: Alamat email

en: List
id: Daftar

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Currency
id: Mata uang

en: Default currency
id: Mata uang bawaan

en: None
id: Tiada

en: Country
id: Negara

en: Name
id: Nama

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Terms and Conditions
id: Syarat dan Ketentuan

en: Default
id: Bawaan

en: Refresh
id: Segarkan

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Text
id: Teks

en: Created
id: Dibuat

en: Date format
id: Format tanggal

en: Page
id: Halaman

en: Always
id: Selalu

en: N/A
id: T/T

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Maximum
id: Maksimum

en: Caching
id: Penembolokan

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: Price
id: Harga

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: Amount
id: Jumlah

en: Address
id: Alamat

en: Store
id: Toko

en: General
id: Umum

en: Now
id: Sekarang

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Order
id: Urutan

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: To date
id: Ke tanggal

en: From date
id: Dari tanggal

en: Greater than
id: Lebih besar dari

en: Product
id: Produk

en: Changed
id: Berubah

en: Products
id: Produk

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Apply
id: Terapkan

en: Usage
id: Penggunaan

en: Offset
id: Letak

en: Reports
id: Laporan

en: Currency code
id: Kode mata uang

en: Available currencies
id: Mata uang yang tersedia

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Tax
id: Pajak

en: Add product
id: Tambah produk

en: Custom date format
id: Format tanggal kustom

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Asc
id: Urutan turun

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
id: Format: %format. Biarkan kosong untuk menggunakan waktu pengiriman formulir.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: Textfield size: @size
id: Ukuran field teks: @size

en: Store email notifications are sent from this address.
id: Pemberitahuan email toko dikirim dari alamat ini.
