Apple News (8.x-1.0-alpha2) - en to ar translation catalogue (44 entries)

en: delete
ar: حذف

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Type
ar: النوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Yes
ar: نعم

en: None
ar: لا شيء

en: Weight
ar: الوزن

en: Parent
ar: الأب

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Format
ar: التنسيق

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Layout
ar: التنسيق

en: Components
ar: المكونات

en: ID
ar: المعرف ID

en: Created
ar: الإنشاء

en: Normal
ar: طبيعي

en: Advanced
ar: متقدم

en: Width
ar: العرض

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Text color
ar: لون النص

en: Color
ar: اللون

en: Both
ar: جميعهم

en: Template
ar: القالب

en: Modified
ar: تم التعديل

en: Are you sure you want to delete %name?
ar: هل أنت متأكد من حذف %name ؟

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Are you sure?
ar: هل أنت متأكد؟

en: Revision
ar: مراجعة

en: Templates
ar: القوالب

en: Italic
ar: مائل

en: Columns
ar: أعمدة

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Underline
ar: خط سفلي

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Font style
ar: نوع الخط
