Apple News (8.x-1.0-alpha7) - en to id translation catalogue (43 entries)

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: Parent
id: Induk

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Preview
id: Pratinjau

en: Refresh
id: Segarkan

en: Node type
id: Jenis node

en: Layout
id: Tata letak

en: Components
id: Komponen

en: Created
id: Dibuat

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Width
id: Lebar

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Text color
id: Warna teks

en: Color
id: Warna

en: Both
id: Keduanya

en: Modified
id: Telah dimodifikasi

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Font size
id: Ukuran Font

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Are you sure?
id: Anda yakin?

en: Revision
id: Revisi

en: Templates
id: Templat

en: Italic
id: Miring

en: Columns
id: Kolom

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Underline
id: Garis bawah

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Parent ID
id: ID Induk

en: Font style
id: Gaya huruf

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Add new component
id: Tambah komponen baru
