Arch (8.x-1.0-alpha1) - en to sv translation catalogue (249 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Log
sv: Logg

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Explanation or submission guidelines
sv: Förklaring eller riktlinjer för inlägg

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Currency
sv: Valuta

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Links
sv: Länkar

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Logs
sv: Loggar

en: Message
sv: Meddelande

en: Password
sv: Lösenord

en: Weight
sv: Vikt

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Access
sv: Åtkomst

en: View
sv: Visa

en: History
sv: Historik

en: Filename
sv: Filnamn

en: Teaser
sv: Ingress

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Search Keywords
sv: Nyckelord för sökning

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Exclude
sv: Uteslut

en: All
sv: Alla

en: Page
sv: Sida

en: Configuration saved.
sv: Inställningarna sparades.

en: Custom
sv: Anpassad

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: Score
sv: Poäng

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Title field label
sv: Etikett på titelfält

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: Revisions
sv: Versioner

en: Price
sv: Pris

en: Customer
sv: Kund

en: Product ID
sv: ID för vara

en: Address
sv: Adress

en: Desc
sv: Fallande

en: Stock
sv: Lager

en: Enter a valid username.
sv: Ange ett giltigt användarnamn.

en: Payment
sv: Betalning

en: Case
sv: Skiftläge

en: Checkout
sv: Kassan

en: Expose
sv: Exponera

en: Optional
sv: Valfritt

en: Order
sv: Ordning

en: fields
sv: fält

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: Full
sv: Fullständig

en: Hungary
sv: Ungern

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Switch
sv: Byt

en: The update has been performed.
sv: Uppdateringen har genomförts.

en: published
sv: publicerad

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: author
sv: författare

en: Revert
sv: Återställ

en: Product type
sv: Typ av vara

en: Revisions for %title
sv: Versioner för %title

en: Revision
sv: Version

en: Cart
sv: Varukorg

en: Discount
sv: Rabatt

en: Shipping
sv: Leverans

en: Product
sv: Vara

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: Payment method
sv: Betalningsmetod

en: Completed
sv: Slutförd

en: Products
sv: Varor

en: Product settings
sv: Varuinställningar

en: Orders
sv: Beställningar

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: @type: deleted %title.
sv: @type: raderade %title.

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Revision of %title from %date
sv: Version av %title från %date

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
sv: Användarnamnet för den användare som du vill tilldela ägarskapet till.

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: not published
sv: ej publicerad

en: Default options
sv: Standardval

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Apply
sv: Applicera

en: Manage fields
sv: Hantera fält

en: The update has encountered an error.
sv: Uppdateringen stötte på ett fel.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
sv[0]: 1 inlägg behandlades utan problem:
sv[1]: @count inlägg behandlades utan problem:

en: Language code
sv: Språkkod

en: Rate
sv: Betygsätt

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill återställa till versionen från %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill radera versionen från %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
sv: @type: raderade version %revision av %title.

en: Addresses
sv: Adresser

en: @type: updated %title.
sv: @type: uppdaterade %title.

en: @type: added %title.
sv: @type: lade till %title.

en: Values
sv: Värden

en: Offset
sv: Kompensera

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Locked
sv: Låst

en: Stock settings
sv: Lagerinställningar

en: About
sv: Om

en: - Select -
sv: - Välj -

en: Not promoted
sv: Visas inte på startsidan

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: Number of orders
sv: Antalet beställningar

en: Shipping method
sv: Fraktmetod

en: Address book
sv: Adressbok

en: Creator
sv: Upphovsman

en: Create order
sv: Skapa beställning

en: Created on
sv: Skapad den

en: Order Status
sv: Status för beställning

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: @type %title has been created.
sv: %title (@type) har skapats.

en: @type %title has been updated.
sv: %title (@type) har uppdaterats.

en: Product SKU
sv: Varans artikelnummer

en: By @name on @date
sv: Av @name @date

en: By @name
sv: Av @name

en: Do not display items with no value in summary
sv: Visa inte alternativ utan innehåll i sammanfattningen

en: Glossary mode
sv: Läge för ordlista

en: Character limit
sv: Teckenbegränsning

en: Case in path
sv: Skiftläge i sökväg

en: Transform spaces to dashes in URL
sv: Ändra mellanslag till bindestreck i URL:er

en: - Any -
sv: - Alla -

en: Created year + month
sv: Skapad år + månad

en: Created year
sv: Skapad år

en: Created month
sv: Skapad månad

en: Created day
sv: Skapad dag

en: Created week
sv: Skapad vecka

en: Updated year + month
sv: År + månad för uppdatering

en: Updated year
sv: År för uppdatering

en: Updated month
sv: Månad för uppdatering

en: Updated day
sv: Dag för uppdatering

en: Updated week
sv: Vecka för uppdatering

en: Provide a simple link to revert to the revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att återställa till versionen.

en: Filter by access.
sv: Filtrera efter åtkomst.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
sv: Poängen för sökalternativet. Detta kommer inte att användas om inte sökfiltret används.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Language settings
sv: Språkinställningar

en: - All -
sv: - Alla -

en: Allow multiple values
sv: Tillåt flera värden

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Compare
sv: Jämför

en: Payment Method
sv: Betalningssätt

en: Submission form settings
sv: Inställningar för inskrivningsformulär

en: An error occurred and processing did not complete.
sv: Ett fel inträffade och behandlingen fullföljdes inte.

en: Copy of the revision from %date.
sv: Kopia av versionen från %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
sv: Versionen från %revision-date av %title (@type) har raderats.

en: @type: reverted %title revision %revision.
sv: @type: återställde version %revision av %title.

en: Content permissions have been rebuilt.
sv: Behörigheter för innehåll har byggts om.

en: Revert to earlier revision
sv: Återgå till tidigare version

en: Delete earlier revision
sv: Radera tidigare version

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Current revision
sv: Nuvarande version

en: Addressbook
sv: Adressbok

en: Published status
sv: Status för publicering

en: revision user
sv: användare för version

en: Requires a title
sv: Kräver en titel

en: Operations links
sv: Länkar till funktioner

en: Edit URL
sv: URL för redigering

en: Manage display
sv: Hantera visning

en: Preview before submitting
sv: Förhandsgranska innan skickande

en: <em>Edit @type</em> @title
sv: <em>Redigera @type</em> @title

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: One permission in use | @count permissions in use
sv[0]: En behörighet används
sv[1]: @count behörigheter används

en: Don't display post information
sv: Visa inte information om inlägg

en: Use absolute link (begins with "http://")
sv: Använd absolut länk (börjar med "http://")

en: Administer store
sv: Administera butik

en: %field cannot contain any markup.
sv: %field får inte innehålla någon uppmärkning.

en: Order number
sv: Beställningsnummer

en: Price value
sv: Prisvärde

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Asc
sv: Stigande

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
sv: Några roller saknar behörighet för att komma åt innehåll, men visning %display har ingen åtkomstkontroll.

en: Content access
sv: Åtkomst till innehåll

en: Sticky status
sv: Status för klistrad

en: Master
sv: Huvud

en: User has a revision
sv: Användare har en version

en: Enable to override this field's links.
sv: Aktivera för att åsidosätta detta fälts länkar.

en: tagged with
sv: märkta med

en: teasers
sv: ingresser

en: full posts
sv: fullständiga inlägg

en: titles
sv: titlar

en: titles (linked)
sv: titlar (länkade)

en: Allow multiple filter values to work together
sv: Tillåt flera filtervärden att fungera tillsammans

en: Rendered as @mode
sv: Genererad som @mode

en: Manage form display
sv: Hantera formulärsvisning

en: Date in the form of CCYYMMDD.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMM.

en: Date in the form of YYYY.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
sv: Datum på formen MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
sv: Datum på formen DD (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
sv: Datum på formen WW (01-53).

en: Reduce
sv: Reducera

en: Displaying @start - @end of @total
sv: Visar @start - @end av @total

en: Provide a simple link to the revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk till versionen.

en: The @type %title has been deleted.
sv: @type %title har raderats.

en: Published status or admin user
sv: Publicerad status eller administratörsanvändare

en: Promoted to front page status
sv: Status för visas på startsidan

en: Link to revision
sv: Länk till version

en: Link to revert revision
sv: Länk för att återställa version

en: Link to delete revision
sv: Länk för att radera version

en: Promotion options
sv: Alternativ för lansering

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
sv: Läs mer<span class="visually-hidden"> om @title</span>

en: Last saved
sv: Senast sparad

en: Not saved yet
sv: Inte sparad ännu

[ctx: Sort order]
en: Order
sv: Ordning

en: Broken/Missing
sv: Trasig/Saknas

en: Leave preview?
sv: Lämna förhandsgranskning?

en: Leave preview
sv: Lämna förhandsgranskning

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
sv: Om du lämnar förhandsgranskningen kommer du att förlora ändringar som inte har sparats. Är du säker på att du vill lämna förhandsgranskningen?

en: CTRL+Left click will prevent this dialog from showing and proceed to the clicked link.
sv: Ctrl + vänsterklick kommer att förhindra den här dialogrutan från att visas och går vidare till den klickade länken.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
sv: @type %title har återställts till versionen från %revision-date.

en: @date by @username
sv: @date av @username

en: Revert to earlier revision of a translation
sv: Återgå till tidigare version av en översättning

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
sv: Detta fält stöder ersättningstecken. @browse_tokens_link

en: There are no @label yet.
sv: Det finns ingen @label än.

en: The "%plugin_id" was not found
sv: "%plugin_id" hittades inte
