Arch (8.x-1.0-alpha10) - en to tr translation catalogue (244 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Log
tr: Günlük kayıtları

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Explanation or submission guidelines
tr: Açıklama ya da gönderim bilgileri

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Currency
tr: Para birimi

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Logs
tr: Kayıtlar

en: Message
tr: İleti

en: Password
tr: Parola

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Required
tr: Zorunlu

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Access
tr: Erişim

en: View
tr: Görüntüle

en: History
tr: Geçmiş

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Teaser
tr: Özet

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Search Keywords
tr: Arama Anahtar Kelimeleri

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Exclude
tr: Çıkar

en: All
tr: Tümü

en: Page
tr: Sayfa

en: Configuration saved.
tr: Yapılandırma kaydedildi.

en: Custom
tr: Özel

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Score
tr: Puan

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Title field label
tr: Başlık alanı etiketi

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Price
tr: Fiyat

en: Customer
tr: Müşteri

en: Product ID
tr: Ürün ID

en: Address
tr: Adres

en: Desc
tr: Azalan

en: Stock
tr: Stok

en: Enter a valid username.
tr: Geçerli bir kullanıcı adı girin.

en: Payment
tr: Ödeme

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: Checkout
tr: Kasa

en: Expose
tr: Çıkar

en: Operator
tr: İşletmen

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Order
tr: Sıralama

en: fields
tr: alanlar

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Full
tr: Tam

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Authoring information
tr: Yazarlık Bilgileri

en: Switch
tr: Değiştir

en: The update has been performed.
tr: Güncelleme işlemi tamamlandı.

en: published
tr: yayında

en: Publishing options
tr: Yayınlama seçenekleri

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: author
tr: yazar

en: Revert
tr: Geri al

en: Revisions for %title
tr: %title için sürümler

en: Revision
tr: Sürüm

en: address
tr: adres

en: Cart
tr: Sepet

en: Discount
tr: İndirim

en: Shipping
tr: Kargo

en: Product
tr: Ürün

en: Subtotal
tr: Ara toplam

en: My files
tr: Dosyalarım

en: Payment method
tr: Ödeme yöntemi

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Products
tr: Ürünler

en: Product settings
tr: Ürün ayarları

en: Orders
tr: Siparişler

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Revision of %title from %date
tr: %date tarihindeki %title sürümü

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
tr: Sahipliği atamak istediğiniz kullanıcının kullanıcı adı

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: not published
tr: yayında değil

en: Default options
tr: Öntanımlı seçenekler

en: Processing
tr: İşliyor

en: Submitted on
tr: Gönderim tarihi

en: Apply
tr: Uygula

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: The update has encountered an error.
tr: Güncelleme sırasında bir hata oluştu.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
tr[0]: 1 adet öğe başarıyla işlendi:
tr[1]: @count adet öğe başarıyla işlendi:

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Rate
tr: Puan

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihindeki sürümüne geri dönmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihli sürümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: @type: deleted %title revision %revision.
tr: @type: %title içeriğinin %revision sürümü silindi.

en: Addresses
tr: Adresler

en: @type: updated %title.
tr: @type: %title güncellendi.

en: @type: added %title.
tr: @type: %title eklendi.

en: Values
tr: Değerler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Locked
tr: Kilitli

en: Stock settings
tr: Stok seçenekleri

en: About
tr: Hakkında

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Not promoted
tr: Yükseltilmedi

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: Shipping method
tr: Taşıma yöntemi

en: Address book
tr: Adres defteri

en: Create order
tr: Sipariş oluştur

en: Dashboard
tr: Pano

en: @type %title has been created.
tr: %title başlıklı @type içeriği oluşturuldu.

en: @type %title has been updated.
tr: %title başlıklı @type içeriği güncellendi.

en: Product SKU
tr: Ürün stok kodu

en: By @name on @date
tr: @name tarafından @date tarihinde

en: By @name
tr: @name tarafından

en: Do not display items with no value in summary
tr: Özette değeri olmayan öğeleri görüntüleme

en: Glossary mode
tr: Sözlük kipi

en: Character limit
tr: Karakter sınırı

en: Case in path
tr: Yol: Büyük/Küçük harf

en: Transform spaces to dashes in URL
tr: URL'deki boşlukları tirelere dönüştür

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: Created year + month
tr: Oluşturulma yıl ve ayı

en: Created year
tr: Oluşturulma yılı

en: Created month
tr: Oluşturulma ayı

en: Created day
tr: Oluşturulma günü

en: Created week
tr: Oluşturulduğu hafta

en: Updated year + month
tr: Güncellenme yılı + ayı

en: Updated year
tr: Güncellenme yılı

en: Updated month
tr: Güncellenme ayı

en: Updated day
tr: Güncellenme günü

en: Updated week
tr: Güncellenme haftası

en: Provide a simple link to revert to the revision.
tr: Sürümün geri alınması için basit bir bağlantı sağlar.

en: Filter by access.
tr: Erişime göre filtrele.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
tr: Arama öğesinin puanı. Arama süzgeci de yoksa, kullanılmaz.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Language settings
tr: Dil ayarları

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Allow multiple values
tr: Birden çok değere izin ver

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Payment Method
tr: Ödeme Yöntemi

en: Submission form settings
tr: Gönderi formu ayarları

en: An error occurred and processing did not complete.
tr: Bir hata oluştu ve işlem tamamlanamadı.

en: Copy of the revision from %date.
tr: %date tarihindeki sürümün kopyası.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
tr: @type türündeki %revision-date tarihli %title sürümü silindi.

en: @type: reverted %title revision %revision.
tr: @type: %title içeriğinin %revision sürümü geri alındı.

en: Content permissions have been rebuilt.
tr: İçerik izinleri yeniden oluşturuldu.

en: Revert to earlier revision
tr: Eski sürüme geri dön

en: Delete earlier revision
tr: Eski sürümü sil

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Current revision
tr: Geçerli sürüm

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: revision user
tr: değiştiren kullanıcı

en: Requires a title
tr: Bir başlık gerekiyor

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: Manage display
tr: Görünümü yönet

en: Preview before submitting
tr: Göndermeden önce önizle

en: <em>Edit @type</em> @title
tr: @title <em>@type düzenle</em>

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: One permission in use | @count permissions in use
tr[0]: Bir izin kullanımda
tr[1]: @count izin kullanımda

en: Don't display post information
tr: Gönderim bilgilerini görüntüleme

en: Use absolute link (begins with "http://")
tr: Mutlak bağlantı kullan ("http://" ile başlar)

en: %field cannot contain any markup.
tr: %field hiçbir biçimlendirme içeremez.

en: Order number
tr: Sipariş numarası

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Asc
tr: Artan

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
tr: Bazı rollerin içeriğe erişme izni yok; ancak %display görüntüsünün erişim denetimi yok.

en: Content access
tr: İçerik erişimi

en: Sticky status
tr: Sabit olma durumu

en: Master
tr: Ana (master)

en: User has a revision
tr: Kullanıcıdan gelen bir sürüm var.

en: Enable to override this field's links.
tr: Bu alanın bağlantılarını geçersiz kılmak için etkinleştir.

en: tagged with
tr: şu etikete sahip

en: teasers
tr: özet bilgiler

en: full posts
tr: tam gönderiler

en: titles
tr: başlıklar

en: titles (linked)
tr: başlıklar (bağlantılı)

en: Allow multiple filter values to work together
tr: Birden çok süzgeç değerinin birlikte çalışmasına izin ver

en: Rendered as @mode
tr: @mode olarak görüntüsü oluşturuldu

en: Manage form display
tr: Form görünümünü yönet

en: Date in the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYYMM.
tr: YYYYAA biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYY.
tr: YYYY biçiminde tarih.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
tr: AA (01 - 12) biçiminde tarih.

en: Date in the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde tarih.

en: Date in the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01 - 53) biçiminde tarih.

en: Reduce
tr: Azalt

en: Displaying @start - @end of @total
tr: @start - @end / @total görüntüleniyor

en: Provide a simple link to the revision.
tr: Sürüme yönelik basit bir bağlantı sağlar.

en: The @type %title has been deleted.
tr: @type %title silindi.

en: Published status or admin user
tr: Yayınlanma durumu ya da yönetici kullanıcı

en: Promoted to front page status
tr: Ön sayfaya yükseltilme durumu

en: Link to revision
tr: Sürüm bağlantısı

en: Link to revert revision
tr: Sürümü geri alma bağlantısı

en: Link to delete revision
tr: Sürümü silme bağlantısı

en: Promotion options
tr: Yükseltme seçenekleri

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
tr: <span class="visually-hidden">@title hakkında</span> daha fazla oku

en: Last saved
tr: Son kaydedilen

en: Not saved yet
tr: Henüz kaydedilmedi

[ctx: Sort order]
en: Order
tr: Sıralama

en: The keywords to search for.
tr: Aranacak anahtar sözcükler.

en: (this translation)
tr: (bu çeviri)

en: (all translations)
tr: (tüm çeviriler)

en: Broken/Missing
tr: Bozuk/Eksik

en: Revert to earlier revision of a translation
tr: Bir çevirinin önceki sürümüne geri dön

en: @langname revisions for %title
tr: %title için @langname sürümleri

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
tr: @language çevirisini %revision-date tarihindeki sürüme geri döndürmek istediğinizden emin misiniz?

en: Set as current revision
tr: Geçerli sürüm olarak ayarla

en: There are no @label yet.
tr: Henüz @label yok.

en: The "%plugin_id" was not found
tr: "%plugin_id" bulunamadı
