Arch (8.x-1.0-alpha11) - en to it translation catalogue (249 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Explanation or submission guidelines
it: Spiegazioni o linee guida per la pubblicazione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Currency
it: Valuta

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Logs
it: Log

en: Message
it: Messaggio

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Required
it: Obbligatorio

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Access
it: Accesso

en: View
it: Visualizza

en: History
it: Cronologia

en: Filename
it: Nome file

en: Teaser
it: Anteprima

en: Updated
it: Aggiornato

en: Search Keywords
it: Chiavi di Ricerca

en: Configure
it: Configura

en: Exclude
it: Escludi

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Configuration saved.
it: Configurazione salvata.

en: Custom
it: Personalizzato

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Score
it: Punteggio

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Title field label
it: Etichetta del campo titolo

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: Revisions
it: Revisioni

en: Price
it: Prezzo

en: Customer
it: Cliente

en: Product ID
it: ID prodotto

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: Stock
it: Scorta

en: Enter a valid username.
it: Inserisci un nome utente valido

en: Payment
it: Pagamento

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: Checkout
it: Vai alla cassa

en: Expose
it: Esponi

en: Operator
it: Operatore

en: Optional
it: Opzionale

en: Order
it: Ordina

en: fields
it: campi

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: Full
it: Completo

en: Hungary
it: Ungheria

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Switch
it: Cambia

en: The update has been performed.
it: L'aggiornamento è stato effettuato.

en: published
it: pubblicato

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: author
it: autore

en: Revert
it: Ripristina

en: Product type
it: Tipo prodotto

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Cart
it: Carrello

en: Discount
it: Sconto

en: Shipping
it: Spedizione

en: Product
it: Prodotto

en: Subtotal
it: Totale parziale

en: Payment method
it: Metodo di pagamento

en: Completed
it: Completato

en: Products
it: Prodotti

en: Product settings
it: Impostazioni prodotto

en: Orders
it: Ordini

en: Not published
it: Non pubblicato

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
it: Il nome utente di questo account per il quale si desidera assegnare il possesso.

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: not published
it: non pubblicato

en: Default options
it: Opzioni predefinite

en: Processing
it: In elaborazione

en: Submitted on
it: Inviato il

en: Apply
it: Applica

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: The update has encountered an error.
it: L'aggiornamento ha incontrato un errore.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
it[0]: 1 elemento processato con successo:
it[1]: @count elementi processati con successo:

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Rate
it: Aliquota

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
it: @type: eliminata la revisione %revision di %title.

en: Addresses
it: Indirizzi

en: @type: updated %title.
it: @type: %title aggiornato.

en: @type: added %title.
it: @type: %title aggiunto.

en: Values
it: Valori

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Locked
it: Bloccato

en: Stock settings
it: Impostazioni scorta

en: About
it: Informazioni

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Not promoted
it: Non promosso

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Create @name
it: Crea @name

en: Number of orders
it: Numero di ordini

en: Shipping method
it: Metodo di spedizione

en: Address book
it: Rubrica indirizzi

en: Creator
it: Utente

en: Create order
it: Crea ordine

en: Created on
it: Creato il

en: @type %title has been created.
it: @type %title è stato creato.

en: @type %title has been updated.
it: Il @type %title è stato aggiornato.

en: Product SKU
it: Codice prodotto (SKU)

en: By @name on @date
it: Da @name il @date

en: By @name
it: Da @name

en: Do not display items with no value in summary
it: Non visualizzare le voci che non hanno alcun valore nel sommario

en: Glossary mode
it: Modalità glossario

en: Character limit
it: Limite caratteri

en: Case in path
it: Caratteri nel percorso

en: Transform spaces to dashes in URL
it: Trasforma gli spazi negli URL in trattini

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: Created year + month
it: Creato anno + mese

en: Created year
it: Creato anno

en: Created month
it: Creato mese

en: Created day
it: Creato giorno

en: Created week
it: Creato settimana

en: Updated year + month
it: Anno + mese di aggiornamento

en: Updated year
it: Anno di aggiornamento

en: Updated month
it: Mese di aggiornamento

en: Updated day
it: Giorno di aggiornamento

en: Updated week
it: Settimana di aggiornamento

en: Provide a simple link to revert to the revision.
it: Fornisce un link semplice per tornare alla revisione.

en: Filter by access.
it: Filtra per accesso.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
it: Il punteggio dell'elemento della ricerca. Questo non verrà utilizzato nel caso in cui i filtri di ricerca non siano presenti.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Language settings
it: Impostazioni lingua

en: - All -
it: - Tutto -

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Compare
it: Confronta

en: Payment Method
it: Metodo di pagamento

en: Submission form settings
it: Impostazioni del form d'invio

en: An error occurred and processing did not complete.
it: E' avvenuto un errore e il processo non è stato completato.

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
it: La revisione del %revision-date di @type %title è stata eliminata.

en: @type: reverted %title revision %revision.
it: @type: ripristinata revisione %revision del contenuto %title.

en: Content permissions have been rebuilt.
it: I permessi d'accesso ai contenuti sono stati ricostruiti.

en: Revert to earlier revision
it: Riporta ad una versione precedente

en: Delete earlier revision
it: Eliminata una revisione precedente

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: revision user
it: utente revisione

en: Requires a title
it: Richiede un titolo

en: Operations links
it: Link operativi

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: Manage display
it: Gestione visualizzazione

en: Preview before submitting
it: Visualizza un'anteprima prima di salvare il contenuto

en: <em>Edit @type</em> @title
it: <em>Modifica @type</em> @title

en: Full content
it: Contenuto completo

en: One permission in use | @count permissions in use
it[0]: Un permesso in uso
it[1]: @count permessi in uso

en: Don't display post information
it: Non mostrare le informazioni di pubblicazione

en: Use absolute link (begins with "http://")
it: Usa percorso assoluto (inizia con "http://")

en: %field cannot contain any markup.
it: %field non può contenere alcun markup.

en: Order number
it: Numero d'ordine

en: Administer orders
it: Amministra ordini

en: Administer product types
it: Amministra tipi di prodotto

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
it: Alcuni ruoli non hanno il permesso di accedere ai contenuti, ma il display %display non ha controllo sugli accessi.

en: Content access
it: Accesso ai contenuti

en: Sticky status
it: Stato sempre in cima

en: Master
it: Principale

en: User has a revision
it: L'utente ha creato una revisione

en: Enable to override this field's links.
it: Attiva per modificare i link di questo campo.

en: tagged with
it: taggato con

en: teasers
it: anteprime

en: full posts
it: contenuti completi

en: titles
it: titoli

en: titles (linked)
it: titoli (collegamento al contenuto)

en: Allow multiple filter values to work together
it: Consenti a valori multipli nei filtri di lavorare insieme

en: Rendered as @mode
it: Visualizzato come @mode

en: Manage form display
it: Gestione visualizzazione form

en: Date in the form of CCYYMMDD.
it: Data in formato AAAAMMGG.

en: Date in the form of YYYYMM.
it: Data in formato AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
it: Data in formato AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
it: Data in formato MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
it: Data in formato GG (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
it: Data in formato WW (01-53).

en: Reduce
it: Ridurre

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: Provide a simple link to the revision.
it: Fornisce un link alla revisione.

en: The @type %title has been deleted.
it: Il %title di tipo @type è stato eliminato.

en: Published status or admin user
it: Stato di pubblicazione o utente amministratore

en: Promoted to front page status
it: Promosso sulla prima pagina

en: Link to revision
it: Link alla revisione

en: Link to revert revision
it: Link per ripristinare una revisione

en: Link to delete revision
it: Link per eliminare una revisione

en: Promotion options
it: Opzioni di promozione

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
it: Per saperne di più su <span class="visually-hidden">@title</span>

en: Last saved
it: Ultimo salvataggio

en: Not saved yet
it: Non ancora salvato

[ctx: Sort order]
en: Order
it: Ordina
    nel context: Ordinamento

en: The keywords to search for.
it: Le parole chiavi per la ricerca.

en: (this translation)
it: (questa traduzione)

en: (all translations)
it: (tutte le traduzioni)

en: Whether a new revision should be created by default
it: Se sia necessario creare una nuova revisione come impostazione predefinita

en: Broken/Missing
it: Rotto/Mancante

en: Leave preview?
it: Lasciare l'anteprima?

en: Leave preview
it: Lasciare anteprima

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
it: Lasciando l'anteprima i cambiamenti non saranno salvati. Vuoi veramente lasciare l'anteprima?

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
it: @type %title è stato ripristinato alla revisione del %revision-date.

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
it: La traduzione di @type %label in @language è stata eliminata.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Revert to earlier revision of a translation
it: Ripristinare la versione precedente di una traduzione

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: There are no @label yet.
it: Non ci sono ancora @label.

en: The "%plugin_id" was not found
it: Il "%plugin_id" non è stato trovato
