ArchivesSpace (8.x-1.0-alpha2) - en to tr translation catalogue (54 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Item
tr: Öğe

en: Type
tr: Tip

en: Description
tr: Açıklama

en: On
tr: Açık

en: File
tr: Dosya

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Number
tr: Sayı

en: Image
tr: Resim

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Album
tr: Albüm

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Notes
tr: Notlar

en: Event
tr: Olay

en: Text
tr: Metin

en: Files
tr: Dosyalar

en: All
tr: Tümü

en: Block
tr: Blok

en: Off
tr: Kapalı

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Address
tr: Adres

en: Terms
tr: Terimler

en: Desc
tr: Azalan

en: General
tr: Genel

en: Calendar
tr: Takvim

en: End
tr: Bitiş

en: Other
tr: Diğer

en: Class
tr: Sınıf

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: Level
tr: Seviye

en: Folder
tr: Klasör

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Modified
tr: Düzenlendi

en: Display Name
tr: Görüntü Adı

en: Apply
tr: Uygula

en: Publish
tr: Yayınla

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Usage
tr: Kullanım

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: About
tr: Hakkında

en: Dates
tr: Tarihler

en: Broadcast
tr: Duyur

en: Instances
tr: Örnekler

en: Names
tr: İsimler

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
tr: Anahtar saklanan değerdir. Etiket, görüntülenen değerlerde ve düzenleme formlarında kullanılır.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
tr: Etiket seçime bağlıdır: eğer satırda tek bir yazı varsa, hem anahtar hem de etiket olarak kullanılır.

en: Allowed values list: invalid input.
tr: İzin verilen değerler listesi: geçersiz girdi.

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Language Code
tr: Dil Kodu
