ArchivesSpace (8.x-1.1-rc2) - en to ar translation catalogue (69 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Item
ar: عنصر

en: Type
ar: النوع

en: Subject
ar: الموضوع

en: Description
ar: الوصف

en: On
ar: في

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: File
ar: ملف

en: Date
ar: التاريخ

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Number
ar: رقم

en: Weight
ar: الوزن

en: Image
ar: الصورة

en: Container
ar: حاوية

en: Parent
ar: الأب

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: Album
ar: ألبوم

en: Audio
ar: الصوت

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: Notes
ar: ملحوظات

en: Event
ar: الحدث

en: Content Types
ar: أنواع المحتوى

en: Text
ar: نص

en: Files
ar: الملفات

en: All
ar: الكل

en: Block
ar: الصندوق

en: Off
ar: إيقاف

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Address
ar: العنوان

en: Terms
ar: المصطلحات

en: Desc
ar: تنازلي

en: General
ar: عام

en: Calendar
ar: التقويم

en: End
ar: النهاية

en: Other
ar: آخر

en: Case
ar: شكل الحروف

en: Position
ar: الوضع

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Modified
ar: تم التعديل

en: Display Name
ar: اسم العرض

en: Source
ar: المصدر

en: Video
ar: فيديو

en: Document
ar: وثيقة

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Apply
ar: تطبيق

en: Publish
ar: انشر

en: Copyright
ar: جميع الحقوق محفوظة

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Identifier
ar: المعرف

en: Offset
ar: الإزاحة

en: About
ar: حول

en: Dates
ar: التواريخ

en: Broadcast
ar: بث

en: - All -
ar: - الكل -

en: Resource
ar: مصدر

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
ar: المفتاح هو قيمة مسجلة. سوف تستخدم التسمية أثناء عرض القيم و تعديل الاستمارات.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
ar: التسمية اختيارية: إذا تضمن السطر قيمة نصية بسيطة، سيتم استخدامها كمفتاح وتسمية.

en: Allowed values list: invalid input.
ar: قائمة القيم المسموح بها: إدخال غير صحيح.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Wide
ar: واسع

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً)

en: A locally hosted video file.
ar: ملف فيديو مستضاف محلياً (داخلياً)

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ar: ملف أو مستند تم رفعه ، مثل ملفات بامتداد PDF.
