arvodia-blog (1.0.0) - en to nl translation catalogue (149 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Email address
nl: E-mailadres

en: content
nl: inhoud

en: Development
nl: Ontwikkeling

en: Author
nl: Auteur

en: Manager
nl: Beheerder

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Read more
nl: Lees meer

en: page
nl: pagina

en: Article
nl: Artikel

en: Comments
nl: Reacties

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: On
nl: Aan

en: Download
nl: Downloaden

en: Login
nl: Inloggen

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Name
nl: Naam

en: User Name
nl: Gebruikersnaam

en: n/a
nl: niet beschikbaar

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: All
nl: Alle

en: Post
nl: Bericht

en: Year
nl: Jaar

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Off
nl: Uit

en: Header
nl: Kop

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Sticky at top of lists
nl: Vastgeplakt bovenaan de lijst

en: URL alias
nl: URL-alias

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Month
nl: Maand

en: Desc
nl: Aflopend

en: Calendar
nl: Kalender

en: Day
nl: Dag

en: Events
nl: Evenementen

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Basic
nl: Basis

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Default language
nl: Standaardtaal

en: Add User
nl: Gebruiker toevoegen

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Arabic
nl: Arabisch

en: French
nl: Frans

en: Your message has been sent.
nl: Uw bericht is verzonden.

en: People
nl: Personen

en: Carousel
nl: Carrousel

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Anonymous user
nl: Anonieme gebruiker

en: Apply
nl: Toepassen

en: Translation language
nl: Vertalingstaal

en: Language switcher
nl: Taalkeuze

en: Block description
nl: Blokbeschrijving

en: Authenticated user
nl: Geverifieerde gebruiker

en: Menu link title
nl: Titel van menulink

en: Administrator
nl: Beheerder

en: The directory %directory does not exist.
nl: De map %directory bestaat niet.

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: About
nl: Over

en: Translate
nl: Vertalen

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Confirm password
nl: Wachtwoord bevestigen

en: Save and continue
nl: Opslaan en doorgaan

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Frontpage
nl: Voorpagina

en: mobile
nl: mobiel

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Installing @drupal
nl: @drupal installeren

en: The installation has encountered an error.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens de installatie.

en: Personal contact form
nl: Persoonlijk contactformulier

en: The directory %directory is not writable.
nl: Map %directory is niet schrijfbaar.

en: wide
nl: breed

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Contents
nl: Inhoud

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Sidebar first
nl: Eerste zijbalk

en: Published status
nl: Publicatiestatus

en: Secondary menu
nl: Secundair menu

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Site maintenance account
nl: Onderhoudsaccount

en: The text to be used for this link in the menu.
nl: De tekst die wordt gebruikt voor de link in het menu.

en: No front page content has been created yet.
nl: Er is nog geen inhoud voor de voorpagina aangemaakt.

en: The name of the shortcut.
nl: De naam van de snelkoppeling.

en: Put site into maintenance mode
nl: De website in onderhoudsmodus zetten

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Shown when hovering over the menu link.
nl: Wordt getoond wanneer met de cursor over de menulink wordt bewogen.

en: Footer menu
nl: Footer-menu

en: Asc
nl: Oplopend

en: Footer second
nl: Tweede voettekst

en: Wide
nl: Breed

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Primary menu
nl: Primair menu

en: The time that the node was created.
nl: Het tijdstip waarop de node is aangemaakt.

en: The time that the node was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de node voor het laatst werd bewerkt.

en: The time that the custom block was last edited.
nl: Het tijdstip waarop het aangepaste blok voor het laatst is aangepast.

en: Reset your password
nl: Uw wachtwoord opnieuw instellen

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: A brief description of your block.
nl: Een korte beschrijving van het blok.

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
nl: Andere gebruikers mogen u een e-mail sturen via een persoonlijk contactformulier dat uw e-mailadres verborgen houdt. Let op dat sommige bevoegde gebruikers zoals beheerders toch contact met u op kunnen nemen, ongeacht deze instelling.

en: Add Event
nl: Evenement toevoegen

en: Contact block
nl: Contactblok

en: The time that the menu link was last edited.
nl: De tijd waarop de  menu link voor het laatst werd gewijzigd.

en: The time that the user was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de gebruiker voor het laatst is bewerkt.

en: narrow
nl: smal

en: The username of the content author.
nl: De gebruikersnaam van de auteur.

en: Footer fifth
nl: Vijfde voettekst

en: By @author @time ago
nl: Door @author @time geleden

en: Submitted by @author_name on @date
nl: Ingediend door @author_name op @date

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Basic block
nl: Standaardblok

en: A basic block contains a title and a body.
nl: Een standaardblok bevat een titel en een berichttekst.

en: Website feedback
nl: Website-feedback

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
nl: Meerdere speciale tekens zijn toegestaan, waaronder spatie, punt (.), koppelteken (-), apostrof ('), onderstrepingsteken (_) en het apenstaartje (@).

en: All content promoted to the front page.
nl: Alle inhoud die wordt aangeraden op de voorpagina.

en: Max 1300x1300
nl: Max. 1300x1300

en: Max 2600x2600
nl: Max. 2600x2600

en: Max 325x325
nl: Max. 325x325

en: Max 650x650
nl: Max. 650x650

en: Narrow
nl: Smal

en: Welcome to [site:name]
nl: Welkom op [site:name]

en: A boolean indicating the published state.
nl: Een boolean ter indicatie van de publicatiestatus.
