arvodia-blog (1.0.0) - en to tr translation catalogue (152 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: content
tr: içerik

en: Development
tr: Geliştirme

en: Author
tr: Yazar

en: Manager
tr: Yönetici

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Read more
tr: Devamını oku

en: page
tr: sayfa

en: Article
tr: Makale

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Quantity
tr: Miktar

en: On
tr: Açık

en: Download
tr: İndir

en: Login
tr: Giriş

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Password
tr: Parola

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Help
tr: Yardım

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: status
tr: durum

en: Contact
tr: İletişim

en: All
tr: Tümü

en: Post
tr: Gönderi

en: Year
tr: Yıl

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Off
tr: Kapalı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Published
tr: Yayında

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: Authored by
tr: Yazan

en: Month
tr: Ay

en: Desc
tr: Azalan

en: Calendar
tr: Takvim

en: Week
tr: Hafta

en: Day
tr: Gün

en: Events
tr: Etkinlikler

en: General Settings
tr: Genel ayarlar

en: Basic
tr: Temel

en: Appearance
tr: Görünüm

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Tools
tr: Araçlar

en: Logout
tr: Çıkış

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Default language
tr: Varsayılan dil

en: Add User
tr: Kullanıcı Ekle

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Arabic
tr: Arapça

en: French
tr: Fransızca

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: People
tr: Kişiler

en: Changed
tr: Değişti

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Translation language
tr: Çeviri dili

en: Language switcher
tr: Dil değiştirici

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Menu link title
tr: Menü bağlantı başlığı

en: Administrator
tr: Yönetici

en: The directory %directory does not exist.
tr: %directory dizini bulunamadı.

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: About
tr: Hakkında

en: Translate
tr: Çevir

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Confirm password
tr: Parolayı doğrula

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: mobile
tr: mobil

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Installing @drupal
tr: @drupal kuruluyor

en: The installation has encountered an error.
tr: Kurulum sırasında hata oluştu.

en: Personal contact form
tr: Kişisel iletişim formu

en: The directory %directory is not writable.
tr: %directory dizini yazılabilir değil.

en: wide
tr: geniş

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Secondary menu
tr: İkincil menü

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Site maintenance account
tr: Site bakım hesabı

en: The text to be used for this link in the menu.
tr: Bu bağlantı için menüde kulanılacak metin.

en: No front page content has been created yet.
tr: Henüz bir ana sayfa içeriği oluşturulmadı.

en: The name of the shortcut.
tr: Kısayolun adı.

en: Put site into maintenance mode
tr: Siteyi bakım moduna al.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Shown when hovering over the menu link.
tr: Menü bağlantısının üzerine gelindiğinde görünür.

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Footer second
tr: İkinci alt bilgi

en: Wide
tr: Geniş

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Primary menu
tr: Birincil menü

en: The time that the node was created.
tr: Düğümün oluşturulduğu zaman.

en: The time that the node was last edited.
tr: Düğümün en son düzenlendiği zaman.

en: The time that the custom block was last edited.
tr: Özel bloğun en son düzenlendiği zaman.

en: Reset your password
tr: Şifreni sıfırla

en: Site branding
tr: Site markası

en: A brief description of your block.
tr: Bloğunuzun kısa bir açıklaması.

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
tr: Diğer kullanıcıların sizinle iletişim kurarken e-posta adresinizin gizli kalmasını sağlayan bir kişisel iletişim formunu kullanmasını sağlar. Site yöneticileri gibi bazı yetkili kullanıcıların, bu özelliği devre dışı bırakmış olsanız bile sizinle e-posta üzerinden iletişim kurabileceğini unutmayın.

en: The time that the user was last edited.
tr: Kullanıcının en son düzenlendiği zaman.

en: narrow
tr: dar

en: The username of the content author.
tr: Gönderinin yazarının adı

en: Footer fifth
tr: 5. alt bilgi

en: By @author @time ago
tr: @author tarafından @time önce

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Website feedback
tr: Web sitesi geri bildirimi

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
tr: Boşluk, nokta (.), kısa çizgi (-), kesme işareti ('), alt çizgi (_) ve @ işareti de dahil olmak üzere birçok özel karaktere izin verilir.

en: All content promoted to the front page.
tr: Tüm içerik ana sayfaya yükseltildi.

en: Max 1300x1300
tr: Maks 1300x1300

en: Max 2600x2600
tr: Maks 2600x2600

en: Max 325x325
tr: Maks 325x325

en: Max 650x650
tr: Maks 650x650

en: Narrow
tr: Dar

en: Welcome to [site:name]
tr: [site:name] sitesine hoş geldiniz

en: A boolean indicating the published state.
tr: Yayımlanma durumunu belirten bir mantıksal değer (boolean).
