arvodia-blog (1.0.0) - en to ar translation catalogue (111 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Author
ar: المؤلف

en: Manager
ar: الإداري

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: page
ar: صفحة

en: Article
ar: مقال

en: Comments
ar: التعليقات

en: Quantity
ar: الكمية

en: On
ar: في

en: Download
ar: تحميل

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: Help
ar: المساعدة

en: User Name
ar: اسم المستخدم

en: n/a
ar: غير متوفر

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: status
ar: الحالة

en: Contact
ar: اتصل

en: All
ar: الكل

en: Post
ar: المحتوى

en: Year
ar: السنة

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Off
ar: إيقاف

en: Header
ar: الترويسة

en: Published
ar: منشور

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Month
ar: بالشهر

en: Desc
ar: تنازلي

en: Calendar
ar: التقويم

en: Week
ar: بالأسبوع

en: Day
ar: باليوم

en: Events
ar: الفعاليات

en: Basic
ar: الأساسي

en: Appearance
ar: المظهر

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Blog
ar: المدونة

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Tools
ar: الأدوات

en: Logout
ar: خروج

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Arabic
ar: عربية

en: French
ar: فرنسية

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: People
ar: الأشخاص

en: Changed
ar: تم التغير

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Slogan
ar: الشعار

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Translation language
ar: لغة الترجمة

en: Language switcher
ar: محدد اللغات

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Menu link title
ar: عنوان رابط القائمة

en: Administrator
ar: مدير

en: The directory %directory does not exist.
ar: المجلد %directory غير موجود.

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Favicon
ar: أيقونة الموقع

en: About
ar: حول

en: Translate
ar: ترجمة

en: Confirm password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: - All -
ar: - الكل -

en: Installing @drupal
ar: تركيب @drupal

en: The installation has encountered an error.
ar: واجه التركيب خطأ.

en: Personal contact form
ar: استمارة الاتصال الشخصية

en: The directory %directory is not writable.
ar: لا يمكن الكتابة في الدليل %directory.

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: Secondary menu
ar: القائمة الثانوية

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Site maintenance account
ar: حساب صيانة الموقع

en: The text to be used for this link in the menu.
ar: النص المستخدم لهذا الرابط في القائمة.

en: No front page content has been created yet.
ar: لم يتم حتى الآن إنشاء محتوى للصفحة الرئيسية.

en: The name of the shortcut.
ar: اسم الاختصار.

en: Put site into maintenance mode
ar: نقل الموقع لوضع الصيانة

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Shown when hovering over the menu link.
ar: يظهر عند المرور فوق رابط القائمة.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Wide
ar: واسع

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
ar: السماح للمستخدمين بالتواصل معك من خلال إستمارة التواصل الشخصي والذي سيخفي بريدك الإلكتروني. لدى بعض المستخدمين مزايا تمكنهم من التواصل معك مثل مشرفين الموقع حتى لو أخترت تعطيل هذه الخاصية.

en: A boolean indicating the published state.
ar: معامل منطقي يوضح حالة النشر.
