arvodia-blog (1.0.0) - en to id translation catalogue (129 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: content
id: konten

en: Development
id: Pengembangan

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Read more
id: Selengkapnya

en: page
id: halaman

en: Article
id: Artikel

en: Comments
id: Komentar

en: Quantity
id: Kuantitas

en: On
id: Pada

en: Download
id: Unduh

en: Login
id: Masuk

en: Password
id: Sandi

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Help
id: Bantuan

en: n/a
id: t/t

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Contact
id: Kontak

en: All
id: Semua

en: Post
id: Pos

en: Year
id: Tahun

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: URL alias
id: Alias URL

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Month
id: Bulan

en: Calendar
id: Kalender

en: Week
id: Pekan

en: Day
id: Hari

en: Events
id: Acara

en: Basic
id: Dasar

en: Appearance
id: Penampilan

en: User login
id: Login pengguna

en: Anonymous
id: Anonim

en: Tools
id: Alat

en: Logout
id: Keluar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: People
id: Orang

en: Changed
id: Berubah

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Tabs
id: Tab

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: Translation language
id: Bahasa terjemahan

en: Language switcher
id: Pengalih bahasa

en: Block description
id: Keterangan blok

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Menu link title
id: Judul pokok menu

en: The directory %directory does not exist.
id: Direktori %directory tidak ditemukan.

en: Offset
id: Letak

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: About
id: Tentang

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Confirm password
id: Konfirmasi sandi

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Frontpage
id: Laman depan

en: mobile
id: mobil

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Installing @drupal
id: Menginstal Drupal

en: The installation has encountered an error.
id: Ditemukan kesalahan dalam instalasi

en: Personal contact form
id: Form kontak pribadi

en: The directory %directory is not writable.
id: Direktori %directory tidak bisa ditulis.

en: wide
id: lebar

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Status messages
id: Pesan status

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Site maintenance account
id: Akun pemeliharaan situs

en: The text to be used for this link in the menu.
id: Teks yang akan digunakan untuk tautan ini dalam menu.

en: No front page content has been created yet.
id: Tidak ada konten halaman depan yang sudah dibuat.

en: The name of the shortcut.
id: Nama shortcut.

en: Put site into maintenance mode
id: Tempatkan situs ke dalam modus pemeliharaan

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Shown when hovering over the menu link.
id: Ditampilkan ketika kursor mouse lewat diatas tautan menu.

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: Wide
id: Lebar

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Primary menu
id: Menu utama

en: Reset your password
id: Reset password anda

en: A brief description of your block.
id: Deskripsi singkat tentang blok Anda

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
id: Izinkan pengguna lain menghubungi Anda melalui formulir kontak pribadi yang membuat alamat email Anda tetap tersembunyi. Perhatikan bahwa beberapa pengguna istimewa seperti administrator situs masih dapat menghubungi Anda meskipun Anda memilih untuk menonaktifkan fitur ini.

en: The username of the content author.
id: Nama pengguna dari penulis konten.

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Website feedback
id: Umpan balik situs

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
id: Beberapa karakter khusus diperbolehkan, termasuk spasi, titik (.), Tanda hubung (-), apostrof ('), garis bawah (_), dan tanda @.

en: All content promoted to the front page.
id: Semua konten di promosikan ke halaman depan.

en: Max 1300x1300
id: Maksimum 1300x1300

en: Max 2600x2600
id: Maksimum 2600x2600

en: Max 325x325
id: Maksimum 325x325

en: Max 650x650
id: Maksimum 650x650

en: Narrow
id: Sempit

en: Welcome to [site:name]
id: Selamat datang di [site:name]

en: A boolean indicating the published state.
id: Boolean yang menunjukkan status penerbitan.
