arvodia-blog (1.0.0) - en to it translation catalogue (142 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: content
it: contenuto

en: Development
it: Sviluppo

en: Author
it: Autore

en: Manager
it: Gestore

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Read more
it: Leggi tutto

en: page
it: pagina

en: Article
it: Articolo

en: Comments
it: Commenti

en: Quantity
it: Quantità

en: On
it: Acceso

en: Download
it: Scarica

en: Login
it: Accedi

en: Reset
it: Ripristina

en: Name
it: Nome

en: Help
it: Aiuto

en: n/a
it: n/d

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: status
it: stato

en: Contact
it: Contatto

en: All
it: Tutti

en: Post
it: Contenuto

en: Year
it: Anno

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Off
it: Spento

en: Header
it: Intestazione

en: Published
it: Pubblicato

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: URL alias
it: Alias URL

en: Authored by
it: Creato da

en: Month
it: Mese

en: Desc
it: Disc

en: Calendar
it: Calendario

en: Week
it: Settimana

en: Day
it: Giorno

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Basic
it: Di base

en: Appearance
it: Aspetto

en: User login
it: Accesso utente

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Tools
it: Strumenti

en: Logout
it: Esci

en: Sort by
it: Ordina per

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Add User
it: Aggiungi Utente

en: Authored on
it: Creato il

en: Arabic
it: Arabo

en: French
it: Francese

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: People
it: Persone

en: Changed
it: Modificato

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Tabs
it: Schede

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Translation language
it: Lingua di traduzione

en: Language switcher
it: Selettore lingua

en: Block description
it: Descrizione del blocco

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Menu link title
it: Titolo del link sul menu

en: Administrator
it: Amministratore

en: The directory %directory does not exist.
it: La cartella %directory non esiste.

en: Offset
it: Scostamento

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: About
it: Informazioni

en: Translate
it: Traduci

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Confirm password
it: Conferma la password

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Frontpage
it: Pagina iniziale

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Installing @drupal
it: Installazione di @drupal

en: The installation has encountered an error.
it: La procedura d'installazione ha riscontrato un errore.

en: Personal contact form
it: Modulo di contatto personale

en: The directory %directory is not writable.
it: La directory %directory non è accessibile in scrittura.

en: wide
it: largo

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Site maintenance account
it: Profilo di manutenzione del sito

en: The text to be used for this link in the menu.
it: Il testo da utilizzare nel menu per questo link.

en: No front page content has been created yet.
it: Non è stato creato alcun contenuto per la prima pagina.

en: The name of the shortcut.
it: Il nome della scorciatoia.

en: Put site into maintenance mode
it: Metti il sito in manutenzione

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Shown when hovering over the menu link.
it: Visualizzato quando il cursore del mouse passa sopra questa voce del menu.

en: Master
it: Principale

en: Wide
it: Largo

en: Full HTML
it: HTML completo

en: The time that the node was created.
it: Data e ora in cui il nodo è stato creato.

en: The time that the node was last edited.
it: Data e ora in cui il nodo è stato modificato l'ultima volta.

en: The time that the custom block was last edited.
it: L'ultima volta che il blocco è stato modificato.

en: Reset your password
it: Reimposta la tua password

en: Site branding
it: Branding del sito

en: A brief description of your block.
it: Una breve descrizione del tuo blocco.

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
it: Consenti ad altri utenti di contattarti attraverso un modulo di contatto personale che mantiene il tuo indirizzo e-mail nascosto. Attenzione: alcuni utenti privilegiati, come gli amministratori del sito sono sempre in grado di contattare gli utenti anche se si sceglie di disattivare questa funzione.

en: The time that the menu link was last edited.
it: Data e ora in cui il link è stato modificato

en: The time that the user was last edited.
it: Data e ora nella quale il profilo dell'utente è stato modificato l'ultima volta.

en: narrow
it: stretto

en: The username of the content author.
it: Nome utente dell'autore del contenuto.

en: By @author @time ago
it: Da @author @time fa

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
it: Alcuni caratteri speciali sono permessi, inclusi spazio, virgola (.), trattino (-), apostrofo ('), underscore (_), e il simbolo @.

en: All content promoted to the front page.
it: Tutti i contenuti promossi in prima pagina.

en: Max 1300x1300
it: Massimo 1300x1300

en: Max 2600x2600
it: Massimo 2600x2600

en: Max 325x325
it: Massimo 325x325

en: Max 650x650
it: Massimo 650x650

en: Narrow
it: Stretto

en: Welcome to [site:name]
it: Benvenuti in [site:name]

en: A boolean indicating the published state.
it: Un valore booleano che indica lo stato pubblicato.
