Author Pane Popup (8.x-1.0) - en to pt translation catalogue (41 entries)

en: Focus
pt: Foco

en: User interface
pt: Interface do utilizador

en: Pages
pt: Páginas

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Name
pt: Nome

en: Add
pt: Adicionar

en: Event
pt: Evento

en: All
pt: Todos

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Inactive
pt: Inativo

en: Border
pt: Borda

en: Method
pt: Método

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Position
pt: Posição

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Show
pt: Mostrar

en: Red
pt: Vermelho

en: Style
pt: Estilo

en: Installed
pt: Instalado

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: Apply
pt: Aplicar

en: Hide
pt: Ocultar

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: Title text
pt: Texto do título

en: Upload Image
pt: Carregar Imagem

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Joined
pt: Membro desde

en: Leave
pt: Deixar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Introduza uma página por linha usando o seu caminho (<em>path</em>). O carácter '*' é um carácter universal. Exemplos de caminhos são %blog para a página de blogue e %blog-wildcard para todas as páginas pessoais de blogue. %front é a página principal.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
pt: Páginas em que este código PHP retorna <code>TRUE</code> (peritos apenas)

en: Pages or PHP code
pt: Páginas ou código PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
pt: Se a opção PHP for escolhida, insira o código PHP entre %php. Atenção que executar código PHP incorrecto pode danificar o seu site Drupal.

en: Every page except the listed pages
pt: Todas as páginas exceto as páginas listadas

en: Master
pt: Principal
