Author Pane Popup (8.x-1.0) - en to ar translation catalogue (34 entries)

en: Focus
ar: التركيز

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Pages
ar: الصفحات

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Edit
ar: تحرير

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Name
ar: الاسم

en: Add
ar: إضافة

en: Event
ar: الحدث

en: All
ar: الكل

en: Block
ar: الصندوق

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Desc
ar: تنازلي

en: Method
ar: الطريقة

en: Not installed
ar: غير مركب

en: Position
ar: الوضع

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Show
ar: عرض

en: Style
ar: نمط

en: Installed
ar: مثبت

en: Color scheme
ar: خطة الألوان

en: Apply
ar: تطبيق

en: Hide
ar: إخفاء

en: Blue
ar: أزرق

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام المسارات الخاصة بها، أدخل مسار واحد في كل سطر. العلامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. مثلاً %blog لمسار المدونة و %blog-wildcard لأي مدونة شخصية. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ar: الصفحات التي تعيد <code>TRUE</code> لكود PHP هذا (للخبراء فقط)

en: Pages or PHP code
ar: الصفحات أو كود PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ar: أدخل الكود بين %php إذا اخترت نمط PHP وانتبه إلى أن تنفيذ كود PHP غير صحيح سيؤدي إلى تعطل موقعك.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي
