Author Pane Popup (8.x-1.0) - en to it translation catalogue (43 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Pages
it: Pagine

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Name
it: Nome

en: Add
it: Aggiungi

en: Event
it: Evento

en: All
it: Tutti

en: Block
it: Blocco

en: Click here
it: Clicca qui

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Desc
it: Disc

en: Inactive
it: Inattivo

en: Method
it: Metodo

en: Not installed
it: Non installato

en: Position
it: Posizione

en: Sort by
it: Ordina per

en: Show
it: Mostra

en: Style
it: Stile

en: Installed
it: Installato

en: Color scheme
it: Schema colori

en: Apply
it: Applica

en: Hide
it: Nascondi

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Title text
it: Testo per il titolo

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Joined
it: Iscritto

en: Light
it: Chiaro

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Specificare le pagine usando i rispettivi percorsi. Inserire un percorso per riga. Usare '*' come carattere jolly. Alcuni percorsi di esempio possono essere %blog per la pagina del blog e %blog-wildcard per i blog personali. %front è la prima pagina.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
it: Pagine nelle quali il seguente codice PHP restituisce <code>TRUE</code> (per utenti esperti)

en: Pages or PHP code
it: Pagine o codice PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
it: Se l'opzione PHP è selezionata, inserire codice PHP racchiuso da %php. Notare che l'esecuzione di codice PHP non corretto può bloccare il sito Drupal.

en: Dark
it: Scuro

en: Tracking scope
it: Perimetro del tracciamento

en: Every page except the listed pages
it: Tutte le pagine eccetto quelle selezionate

en: The listed pages only
it: Solo le pagine selezionate

en: Master
it: Principale
