Backup and Migrate (5.0.1) - en to hi translation catalogue (34 entries)

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: cron
hi: क्रॉन

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: None
hi: कोई नहीं

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: ID
hi: आईडी

en: Upload
hi: अपलोड

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Host
hi: होस्ट

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Other
hi: अन्य

en: Save and edit
hi: सहेजे तथा संपादन जारी रखे

en: Port
hi: पोर्ट

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Sources
hi: स्रोत

en: Source
hi: स्रोत

en: @time ago
hi: @time पूर्व

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

en: Machine name
hi: मशीन नाम
