Basic Shibboleth Authentication (3.0.9) - en to de translation catalogue (35 entries)

en: User interface
de: Benutzeroberfläche

en: Delete
de: Löschen

en: Groups
de: Gruppen

en: Author
de: Autor

en: Description
de: Beschreibung

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Response
de: Antwort

en: Label
de: Beschriftung

en: View
de: Ansicht

en: Created
de: Erstellt

en: Role ID
de: Rollen-ID

en: Attributes
de: Attribute

en: Role
de: Rolle

en: Filters
de: Filter

en: Authored on
de: Geschrieben am

en: Messages
de: Benachrichtigungen

en: Account blocked message
de: Nachricht Konto gesperrt

en: To Date
de: „Bis“-Datum

en: Authentication
de: Authentifizierung

en: Machine name
de: Systemname

en: Add policy
de: Richtlinie hinzufügen

en: Attribute name
de: Attributname

en: Handlers
de: Behandlungsroutinen

en: Name attribute
de: <code>name</code>-Attribute

en: Policy
de: Richtlinie

en: authorization
de: Autorisierung

en: Administer policies
de: Richtlinien verwalten

en: policies
de: Richtlinien

en: From Date
de: Vom

en: Policies
de: Richtlinen

en: Login link label
de: Beschriftung des Anmeldelinks

en: Created new example %label.
de: Neues Beispiel %label erstellt.

en: Updated example %label.
de: Beispiel %label aktualisiert.
