Drupal AlternativeCommerce (Basket) (2.0.2-rc10) - en to it translation catalogue (94 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Group
it: Gruppo

en: yes
it: sì

en: Subject
it: Oggetto

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Currency
it: Valuta

en: Quantity
it: Quantità

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Export
it: Esporta

en: Field
it: Campo

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: Options
it: Opzioni

en: Create
it: Crea

en: days
it: giorni

en: Active
it: Attivo

en: Filter
it: Filtra

en: Source string
it: Testo di origine

en: Delete all
it: Elimina tutto

en: Price
it: Prezzo

en: Product ID
it: ID prodotto

en: Amount
it: Importo

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: Payment
it: Pagamento

en: Display title
it: Titolo mostrato

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Text color
it: Colore del testo

en: Color
it: Colore

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Checkout
it: Vai alla cassa

en: Sort by
it: Ordina per

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: from
it: da

en: Discount
it: Sconto

en: Order history
it: Cronologia ordine

en: Product
it: Prodotto

en: Products
it: Prodotti

en: Orders
it: Ordini

en: Templates
it: Template

en: Apply
it: Applica

en: Translation
it: Traduzione

en: Publish
it: Pubblica

en: Unpublish
it: Non pubblicare

en: Permission
it: Permesso

en: Rate
it: Aliquota

en: Service
it: Servizio

en: Restore
it: Ripristina

en: Offset
it: Scostamento

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Save translations
it: Salva le traduzioni

en: Radios
it: Pulsanti di opzione

en: Button text
it: Testo del bottone

en: Shipping cost
it: Costo di spedizione

en: Continue shopping
it: Continua l'acquisto

en: View order
it: Visualizza l'ordine

en: Add to order
it: Aggiungi all'ordine

en: Form mode
it: Modalità form

en: Text settings
it: Impostazioni del testo

en: Sum
it: Somma

en: Displays rows in a table.
it: Visualizza le righe in una tabella.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: - All -
it: - Tutto -

en: Mask
it: Maschera

en: String contains
it: Il testo contiene

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
it: Lascia vuoto per mostrare tutte le stringhe. La ricerca distingue maiuscole e minuscole.

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Required field
it: Campo obbligatorio

en: Filter translatable strings
it: Filtra le stringhe traducibili

en: Image style
it: Stile immagine

en: Add a product
it: Aggiungi prodotto

en: Not specified
it: Non specificato.

en: Master
it: Principale

en: The strings have been saved.
it: Le stringhe sono state salvate.

en: In Context
it: Nel contesto

en: Link to the @entity_label
it: Collegamento a @entity_label

en: Material type
it: Tipologia di materia
