Drupal AlternativeCommerce (Basket) (2.1.6) - en to fr translation catalogue (101 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Group
fr: Groupe

en: yes
fr: oui

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Currency
fr: Devise

en: Quantity
fr: Quantité

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Number
fr: Nombre

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Export
fr: Exporter

en: Field
fr: Champ

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: View
fr: Voir

en: link
fr: lien

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: no
fr: non

en: Create
fr: Créer

en: All
fr: Tout

en: days
fr: jours

en: Active
fr: Actif

en: Filter
fr: Filtrer

en: Source string
fr: Chaîne source

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Price
fr: Prix

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Payment
fr: Paiement

en: Display title
fr: Afficher le titre

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Color
fr: Couleur

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Checkout
fr: Passer la commande

en: Template
fr: Gabarit

en: to
fr: à

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: from
fr: Expéditeur

en: Discount
fr: Remise

en: Product
fr: Produit

en: Products
fr: Produits

en: Orders
fr: Commandes

en: Templates
fr: Modèles

en: Translation
fr: Traduction

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Permission
fr: Droit

en: Surname
fr: Nom de famille

en: Rate
fr: Taux

en: Restore
fr: Restaurer

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Save translations
fr: Enregistrer les traductions

en: Radios
fr: Boutons radios

en: Settings saved.
fr: Paramètres enregistrés.

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Settings page
fr: Paramètres de la page

en: Shipping cost
fr: Montant des frais de port

en: Continue shopping
fr: Continuer vos achats

en: View order
fr: Voir la commande

en: Add to order
fr: Ajouter à la commande

en: Buy
fr: Acheter

en: Add a user
fr: Ajouter un utilisateur

en: Reload page
fr: Recharger la page

en: Form mode
fr: Mode de saisie

en: Text settings
fr: Paramètres du texte

en: Add tab
fr: Ajouter un onglet

en: Sum
fr: Somme

en: Displays rows in a table.
fr: Afficher les lignes dans un tableau.

en: Mask
fr: Masque

en: String contains
fr: La chaîne contient

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
fr: Laisser vide pour afficher tous les termes. La recherche est sensible à la casse.

en: Delivery
fr: Livraison

en: Message template
fr: Gabarit de message

en: Add button
fr: Bouton Ajouter

en: Required field
fr: Champ requis

en: Filter translatable strings
fr: Filtrer les chaînes traduisibles

en: Image style
fr: Style d'image

en: Add a product
fr: Ajouter un produit

en: Not specified
fr: Non spécifié

en: Go to payment
fr: Aller au paiement

en: Extra fields
fr: Champs supplémentaires

en: Trash can
fr: Corbeille

en: Add an order
fr: Ajouter une commande

en: No matches found
fr: Aucune correspondance trouvée

en: The strings have been saved.
fr: Les chaînes de caractères ont été enregistrées.

en: In Context
fr: Dans le contexte

en: Link to the @entity_label
fr: Lien vers le(la) @entity_label

en: Confirm removal
fr: Confirmer le retrait

en: The URL !url could not be downloaded.
fr: Le contenu de l'URL !url n'a pas pu être téléchargé.
