Drupal AlternativeCommerce (Basket) (2.1.6) - en to pt translation catalogue (95 entries)

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Delete
pt: Apagar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Group
pt: Grupo

en: yes
pt: sim

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Export
pt: Exportar

en: Field
pt: Campo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: View
pt: Ver

en: Options
pt: Opções

en: no
pt: não

en: Create
pt: Criar

en: All
pt: Tudo

en: days
pt: dias

en: Active
pt: Ativo

en: Page
pt: Página

en: Filter
pt: Filtrar

en: Source string
pt: Expressão original

en: Delete all
pt: Apagar tudo

en: Price
pt: Preço

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: Payment
pt: Pagamento

en: Display title
pt: Exibir título

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Color
pt: Cor

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: Checkout
pt: Fechar pedido

en: Template
pt: Modelo

en: to
pt: para

en: Not active
pt: Não ativo

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: from
pt: de

en: Discount
pt: Desconto

en: Product
pt: Produto

en: Products
pt: Produtos

en: Orders
pt: Pedidos

en: Translation
pt: Tradução

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Permission
pt: Permissão

en: Rate
pt: Avaliar

en: Service
pt: Serviço

en: Restore
pt: Recuperar

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Save translations
pt: Salvar traduções

en: Radios
pt: Rádios

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Shipping cost
pt: Valor do frete

en: Continue shopping
pt: Continuar comprando

en: View order
pt: Ver pedido

en: Add to order
pt: Incluir em um pedido

en: Form mode
pt: Modo de formulário

en: Text settings
pt: Opções de texto

en: Add tab
pt: Adicionar aba

en: Sum
pt: Soma

en: Displays rows in a table.
pt: Exibe as linhas em uma tabela.

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Mask
pt: Máscara

en: String contains
pt: Texto contém

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
pt: Deixe em branco para mostrar todas as strings. A pesquisa diferencia letras maíuculas e minúsculas.

en: Delivery
pt: Entrega

en: Extra options
pt: Opções extras

en: Message template
pt: Modelo de mensagem

en: Required field
pt: Campo obrigatório

en: Filter translatable strings
pt: Filtrar textos traduzíveis

en: Shop
pt: Comprar

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Add a product
pt: Adicionar um produto

en: Not specified
pt: Não especificado

en: Add option
pt: Adicionar opção

en: Extra fields
pt: Campos extras

en: Add an order
pt: Adicionar um pedido

en: The strings have been saved.
pt: As strings foram salvas.

en: In Context
pt: No Contexto

en: Link to the @entity_label
pt: Link para @entity_label

en: Do you want to delete %id?
pt: Você deseja apagar %id?
