Booking and Availability Management Tools for Drupal (8.x-2.0-beta1) - en to ja translation catalogue (104 entries)

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Value
ja: 値

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Quantity
ja: 数量

en: Edit
ja: 編集

en: Hourly
ja: 1時間毎

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: None
ja: なし

en: Types
ja: タイプ

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Update
ja: 更新

en: View
ja: ビュー

en: Event
ja: イベント

en: States
ja: 状態

en: Continue
ja: 継続

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Published
ja: 掲載

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Start Date
ja: 開始日

en: End Date
ja: 終了日

en: State
ja: 状態

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Events
ja: イベント

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Sun
ja: 日

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Color
ja: 色

en: Optional
ja: 任意

en: Pattern
ja: パターン

en: Operation
ja: 操作

en: Duration
ja: 期間

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Unit
ja: 単位

en: Delete State
ja: 状態の削除

en: Units
ja: 単位

en: Changed
ja: 変更済

en: Not published
ja: 非掲載

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Mandatory
ja: 必須

en: Apply
ja: 適用

en: Add another item
ja: 別のアイテムを追加

en: Raw
ja: 未加工

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Locked
ja: ロック

en: About
ja: アバウト

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Start year
ja: 開始年

en: End year
ja: 終了年

en: exposed
ja: 表示

en: Add event
ja: イベントを追加

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ja: システム内部名称が不正です。%invalid 以外の名称を入力してください。

en: Save and publish
ja: 保存して掲載

en: Weight for row @number
ja: 行 @row のウェイト

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの日付形式です。

en: Date in the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの日付形式です。

en: Date in the form of YYYY.
ja: YYYYの日付形式です。

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ja: （01から12）MMの日付形式です。

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ja: DD（01 - 31）の日付形式。

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01 - 53）の日付形式。

en: grouped
ja: グループ化

en: Langcode
ja: 言語コード

en: Save and keep published
ja: 保存して掲載のまま

en: Save and unpublish
ja: 保存して非掲載

en: Save as unpublished
ja: 非掲載で保存

en: Save and keep unpublished
ja: 非掲載のまま保存

en: Last saved
ja: 最終更新

en: Not saved yet
ja: 未保存

en: Target entity type
ja: 対象エンティティタイプ

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: @title (value @number)
ja: @title (値 @number)
