BAT online reservations for Drupal (8.x-2.1-alpha1) - en to pt translation catalogue (147 entries)

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Value
pt: Valor

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Hourly
pt: Por hora

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Monthly
pt: Por mês

en: None
pt: Nenhum

en: Types
pt: Tipos

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Update
pt: Atualizar

en: View
pt: Mostrar

en: Event
pt: Evento

en: Remove item
pt: Remover item

en: States
pt: Estados

en: Continue
pt: Continuar

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Date format
pt: Formato de data

en: Page
pt: Página

en: Event type
pt: Tipo de evento

en: Published
pt: Publicado

en: Authored by
pt: Criado por

en: Start Date
pt: Data de Início

en: End Date
pt: Data de Fim

en: State
pt: Estado

en: Calendar
pt: Calendário

en: Events
pt: Eventos

en: Mon
pt: Seg

en: Tue
pt: Ter

en: Wed
pt: Qua

en: Thu
pt: Qui

en: Fri
pt: Sex

en: Sat
pt: Sáb

en: Sun
pt: Dom

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Maio

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Upcoming events
pt: Próximos eventos

en: Start date
pt: Data de início

en: End date
pt: Data de fim

en: Configuration
pt: Configuração

en: Color
pt: Cor

en: Optional
pt: Opcional

en: Pattern
pt: Padrão

en: Operation
pt: Operação

en: Duration
pt: Duração

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Authoring information
pt: Informação de autoria

en: Authored on
pt: Criado em

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Unit
pt: Unidade

en: Delete State
pt: Eliminar Estado

en: Unit type
pt: Tipo de unidade

en: Units
pt: Unidades

en: Nights
pt: Noites

en: Changed
pt: Alterado

en: Not published
pt: Não publicado

en: Add type
pt: Acrescentar tipo

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Mandatory
pt: Obrigatório

en: Apply
pt: Aplicar

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Raw
pt: Bruto

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Locked
pt: Bloqueado

en: About
pt: Sobre

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Dates
pt: Datas

en: Bundle
pt: Pacote

en: Start month
pt: Mês de início

en: Start year
pt: Ano de início

en: End year
pt: Fim do ano

en: exposed
pt: expostos

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Booking
pt: Reserva

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Add event
pt: Adicionar um evento

en: Operations links
pt: Ligações de operações

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
pt: Inválido o nome de máquina legível. Digite um nome diferente de %invalid.

en: Edit event
pt: Edição do evento

en: Save and publish
pt: Guardar e publicar

en: Weight for row @number
pt: Peso da linha @number

en: Owned by @name
pt: Pertence a @name

en: Created @date
pt: Criado @date

en: New order
pt: Nova encomenda

en: Updated @date
pt: Atualizado @date

en: Event ID
pt: ID do evento

en: Master
pt: Principal

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
pt: Permite que utilizadores possam fazer qualquer ação na @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
pt: Criar @entity_type de qualquer tipo

en: Edit own @entity_type of any type
pt: Editar próprias @entity_type de qualquer tipo

en: Edit any @entity_type of any type
pt: Editar qualquer @entity_type de qualquer tipo

en: View own @entity_type of any type
pt: Visualizar próprias @entity_type de qualquer tipo

en: View any @entity_type of any type
pt: Visualizar qualquer @entity_type de qualquer tipo

en: Create %bundle @entity_type
pt: Criar %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
pt: Editar próprio %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
pt: Editar qualquer %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
pt: Visualizar próprio %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
pt: Visualizar qualquer %bundle @entity_type

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data no formato CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato WW (01 - 53).

en: grouped
pt: agrupado

en: Langcode
pt: Código de idioma

en: Save and keep published
pt: Guardar e manter publicado

en: Save and unpublish
pt: Guardar e despublicar

en: Save as unpublished
pt: Guardar como não publicado

en: Save and keep unpublished
pt: Guardar e manter como não publicado

en: With selection
pt: Com seleção

en: Last saved
pt: Última gravação

en: Not saved yet
pt: Ainda não foi gravado

en: Target entity type
pt: Tipo de entidade de destino

en: Add Event
pt: Adicionar Evento

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Add event type
pt: Adicionar tipo de evento

en: @title (value @number)
pt: @title (valor @number)

[ctx: Date range separator]
en: -
pt: em contexto: Separador de intervalo de datas
