Booking and Availability Management Tools for Drupal (8.x-2.1-beta1) - en to it translation catalogue (116 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Value
it: Valore

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: Quantity
it: Quantità

en: Edit
it: Modifica

en: Daily
it: Giornalmente

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Monthly
it: Mensile

en: None
it: Nessuno

en: Types
it: Tipi

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Update
it: Aggiorna

en: View
it: Visualizza

en: Event
it: Evento

en: Remove item
it: Elimina elemento

en: States
it: Stati

en: Continue
it: Continua

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Date format
it: Formato data

en: Published
it: Pubblicato

en: Authored by
it: Creato da

en: Start Date
it: Data di Inizio

en: End Date
it: Data inizio

en: State
it: Stato

en: Calendar
it: Calendario

en: Mon
it: Lun

en: Tue
it: Mar

en: Wed
it: Mer

en: Thu
it: Gio

en: Fri
it: Ven

en: Sat
it: Sab

en: Sun
it: Dom

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Mag

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: Configuration
it: Configurazione

en: Color
it: Colore

en: Optional
it: Opzionale

en: Pattern
it: Modello

en: Operation
it: Operazione

en: Duration
it: Durata

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Authored on
it: Creato il

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Granularity
it: Granularità

en: Unit
it: Unità

en: Units
it: Unità

en: Changed
it: Modificato

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Add type
it: Aggiungi tipo

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Loading...
it: In caricamento...

en: Mandatory
it: Obbligatorio

en: Apply
it: Applica

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Raw
it: Raw (non processato)

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Locked
it: Bloccato

en: About
it: Informazioni

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Create @name
it: Crea @name

en: Start month
it: Mese validità

en: Start year
it: Anno iniziale

en: End year
it: Anno finale

en: exposed
it: esposto

en: Add event
it: Aggiungi evento

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
it: Nome ad uso interno non valido. Inserisci un nome diverso da %invalid.

en: Save and publish
it: Salva e pubblica

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: Owned by @name
it: Di proprietà di @name

en: Created @date
it: Creato @date

en: New order
it: Nuovo ordine

en: Updated @date
it: Aggiornato @date

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
it: Consente agli utenti di effettuare qualsiasi operazione riguardante @entity_type

en: Create @entity_type of any type
it: Crea @entity_type di qualsiasi tipo

en: Edit own @entity_type of any type
it: Modifica propri @entity_type di qualsiasi tipo

en: Edit any @entity_type of any type
it: Modifica qualsiasi @entity_type di qualsiasi tipo

en: View own @entity_type of any type
it: Visualizza propri @entity_type di qualsiasi tipo

en: View any @entity_type of any type
it: Visualizza qualsiasi @entity_type di qualsiasi tipo

en: Create %bundle @entity_type
it: Crea @entity_type in %bundle

en: Edit own %bundle @entity_type
it: Modifica propri @entity_type in %bundle

en: Edit any %bundle @entity_type
it: Modifica qualsiasi @entity_type in %bundle

en: View own %bundle @entity_type
it: Visualizza propri @entity_type in %bundle

en: View any %bundle @entity_type
it: Visualizza qualsiasi @entity_type in %bundle

en: Date in the form of CCYYMMDD.
it: Data in formato AAAAMMGG.

en: Date in the form of YYYYMM.
it: Data in formato AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
it: Data in formato AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
it: Data in formato MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
it: Data in formato GG (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
it: Data in formato WW (01-53).

en: grouped
it: raggruppati

en: Save and keep published
it: Salva e mantieni pubblicato

en: Save and unpublish
it: Salva e rimuovi dalla pubblicazione

en: Save as unpublished
it: Salva come non pubblicato

en: Save and keep unpublished
it: Salva e mantieni non pubblicato

en: Last saved
it: Ultimo salvataggio

en: Not saved yet
it: Non ancora salvato

en: Target entity type
it: Il tipo di entità target

en: @title (value @number)
it: @title (valore @number)
