Booking and Availability Management Tools for Drupal (8.x-2.1-beta1) - en to ru translation catalogue (126 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Value
ru: Значение

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Cancel
ru: Отмена

en: Quantity
ru: Количество

en: Edit
ru: Редактировать

en: Hourly
ru: Ежечасно

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: None
ru: Нет

en: Types
ru: Типы

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: Update
ru: Обновить

en: View
ru: Просмотр

en: Event
ru: Событие

en: Remove item
ru: Удалить элемент

en: States
ru: Состояния

en: Continue
ru: Продолжить

en: Created
ru: Создано

en: All
ru: Все

en: Date format
ru: Формат даты

en: Event type
ru: Тип события

en: Published
ru: Опубликовано

en: Authored by
ru: Автор

en: Start Date
ru: Дата начала

en: End Date
ru: Дата окончания

en: State
ru: Состояние

en: Calendar
ru: Календарь

en: Events
ru: Мероприятия

en: Mon
ru: пн

en: Tue
ru: вт

en: Wed
ru: ср

en: Thu
ru: чт

en: Fri
ru: пт

en: Sat
ru: сб

en: Sun
ru: вс

en: January
ru: января

en: February
ru: февраля

en: March
ru: марта

en: April
ru: апреля

en: May
ru: Май

en: June
ru: июня

en: July
ru: июля

en: August
ru: августа

en: September
ru: сентября

en: October
ru: октября

en: November
ru: ноября

en: December
ru: декабря

en: Start date
ru: Дата начала

en: End date
ru: Дата окончания

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Color
ru: Цвет

en: Optional
ru: Необязательно

en: Pattern
ru: Шаблон

en: Operation
ru: Действие

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Authoring information
ru: Информация об авторе

en: Authored on
ru: Создан в

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Granularity
ru: Степень детализации

en: Unit
ru: Единица измерения

en: Delete State
ru: Удалить состояние

en: Unit type
ru: Тип объекта

en: Units
ru: Единицы

en: Changed
ru: Изменение

en: Not published
ru: Не опубликовано

en: Add type
ru: Добавить тип

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Mandatory
ru: Обязательно

en: Apply
ru: Применить

en: Add another item
ru: Добавить ещё

en: Raw
ru: Без обработки

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Locked
ru: Заблокировано

en: About
ru: Информация

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Create @name
ru: Создание материала @name

en: Start month
ru: Месяц начала

en: Start year
ru: Начальный год

en: End year
ru: Конечный год

en: exposed
ru: раскрыт

en: Add event
ru: Добавить событие

en: Machine name.
ru: Машинное имя.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ru: Недопустимое машинное имя. Введите имя, отличное от %invalid.

en: Save and publish
ru: Сохранить и опубликовать

en: Weight for row @number
ru: Вес строки @number

en: Owned by @name
ru: Принадлежит @name

en: Created @date
ru: Создан @date

en: New order
ru: Новый заказ

en: Updated @date
ru: Обновлен @date

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
ru: Позволяет пользователям выполнять любые действия с @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
ru: Создавать @entity_type любого типа

en: Edit own @entity_type of any type
ru: Редактировать собственные @entity_type любого типа

en: Edit any @entity_type of any type
ru: Редактирование любого @entity_type любого типа

en: View own @entity_type of any type
ru: Просмотр своих @entity_type любого типа

en: View any @entity_type of any type
ru: Просмотр всех @entity_type любого типа

en: Create %bundle @entity_type
ru: Создать %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
ru: Редактировать собственный %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
ru: Редактирование любого @entity_type  %bundle

en: View own %bundle @entity_type
ru: Просмотр собственного %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
ru: Просматривать любой %bundle @entity_type

en: Add Unit
ru: Добавить Объект

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ru: Дата в виде CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
ru: Формат даты ГГГГММ.

en: Date in the form of YYYY.
ru: Формат даты ГГГГ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ru: Формат даты ММ (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ru: Формат даты ДД(01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ru: Формат даты НН(01-53).

en: grouped
ru: сгруппировано

en: Langcode
ru: Код языка

en: Save and keep published
ru: Сохранить и оставить опубликованным

en: Save and unpublish
ru: Сохранить и снять с публикации

en: Save as unpublished
ru: Сохранить неопубликованным

en: Save and keep unpublished
ru: Сохранить и оставить неопубликованным

en: Last saved
ru: Последнее сохранение

en: Not saved yet
ru: Еще не сохранено

en: Target entity type
ru: Целевой тип сущности

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: @title (value @number)
ru: @title (значение @number)
