Bene (8.x-2.02) - en to uk translation catalogue (119 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Pages
uk: Сторінки

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Author
uk: Автор

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: On
uk: Увімкнено

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Background Image
uk: Зображення тла

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Core
uk: Ядро

en: Event
uk: Подія

en: Updated
uk: Оновлено

en: Text
uk: Текст

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Search Keywords
uk: Пошук по ключових словах

en: Attachment
uk: Долучення

en: Utility
uk: Допоміжні

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Add block
uk: Додати блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Off
uk: Вимкнено

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Location
uk: Місце розташування

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Last update
uk: Останнє оновлення

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Medium
uk: Середній

en: Media
uk: Медіа

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Introduction
uk: Вступ

en: Phone
uk: Телефон

en: Address
uk: Адреса

en: Desc
uk: Спад

en: Events
uk: Події

en: Other
uk: Інше

en: User login
uk: Вхід

en: External
uk: Зовнішнє

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Tools
uk: Інструменти

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Token
uk: Замінник

en: Feature
uk: Властивість

en: Date/time
uk: Дата/час

en: Link label
uk: Мітка посилання

en: author
uk: автор

en: Caption
uk: Підпис

en: Listing
uk: Перелік

en: Style
uk: Стиль

en: Glossary
uk: Глосарій

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: News
uk: Новини

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Apply
uk: Застосувати

en: Block description
uk: Опис блоку

en: Blocks
uk: Блоки

en: Date range
uk: Період часу

en: Copyright
uk: Авторські права

en: Offset
uk: Зміщення

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Header image
uk: Зображення у заголовку

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Twitter
uk: Твітер

en: Block type
uk: Тип блоку

en: Embed
uk: Вбудоване

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Metatags
uk: Мета-теги

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Tiles
uk: Черепиця

en: Display the view as a block.
uk: Показувати вид як блок.

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: All content
uk: Всі матеріали

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Tile
uk: Плитка

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Default long date
uk: Базова довга дата

en: Default medium date
uk: Базова середня дата

en: Default short date
uk: Базова коротка дата

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: Links related to the active user account
uk: Посилання, пов’язані з активним обліковим записом

en: Site information links
uk: Посилання відомостей про сайт

en: Site section links
uk: Посилання розділів сайту

en: User tool links, often added by modules
uk: Посилання інструментів користувача, часто додані модулями

en: Find and manage custom blocks.
uk: Пошук власних блоків та керування ними.

en: All content, by letter.
uk: Всі матеріали, за літерою.

en: There are no custom blocks available.
uk: Власні блоки відсутні.

en: Rich Text
uk: Форматований текст

en: End date value
uk: Значення кінцевої дати

en: Create and store date ranges.
uk: Створення та збереження діапазонів дат.
