Bene (8.x-2.04) - en to ro translation catalogue (100 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Pages
ro: Pagini

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Author
ro: Autor

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: On
ro: Pornit

en: Date
ro: Data

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Help
ro: Ajutor

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Core
ro: Nucleu

en: Updated
ro: Actualizat

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Search Keywords
ro: Cuvinte cheie pentru căutare

en: Attachment
ro: Anexă

en: Email
ro: email

en: Add content
ro: Adăugați conținut

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Add block
ro: Adaugă blocul

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Location
ro: Locaţia

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Medium
ro: Mediu

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Phone
ro: Telefon

en: Address
ro: Adresă

en: Desc
ro: Descendent

en: Events
ro: Evenimente

en: Other
ro: Altele

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: External
ro: Extern

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Tools
ro: Instrumente

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Token
ro: Simbol

en: Link label
ro: Legătură etichetă

en: author
ro: autor

en: Caption
ro: Legendă

en: Style
ro: Stil

en: Glossary
ro: Glosar

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Tabs
ro: Taburi

en: Apply
ro: Aplică

en: Block description
ro: Descrierea blocului

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Date range
ro: Interval dată

en: Offset
ro: Decalaj

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: Block type
ro: Tipul blocului

en: Embed
ro: Încorporat

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Display the view as a block.
ro: Afișează vizualizarea ca un bloc.

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Powered by Drupal
ro: Construit pe Drupal

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: All content
ro: Tot conținutul

en: Main page content
ro: Conţinut principal pagină

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Submitted by @author_name on @date
ro: Postat de @author_name la @date

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: Default long date
ro: Data implicită, în format lung

en: Default medium date
ro: Data implicită, în format mediu

en: Default short date
ro: Data implicită, în format scurt

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: Links related to the active user account
ro: Legături către contul utilizatorului activ

en: Site information links
ro: Legături către informații site

en: Site section links
ro: Legături către secțiuni site

en: User tool links, often added by modules
ro: Legături către unelte de utilizator, deseori adăugate de module

en: Find and manage custom blocks.
ro: Găsiți și gestionați blocurile personalizate.

en: All content, by letter.
ro: Tot conținutul, după litere.

en: There are no custom blocks available.
ro: Nu există blocuri personalizate disponibile.

en: End date value
ro: Valoarea datei finale

en: Create and store date ranges.
ro: Creați și stocați intervale de date.
