Bene (8.x-2.08) - en to id translation catalogue (97 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Author
id: Penulis

en: Disabled
id: Non Aktif

en: On
id: Pada

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Preview
id: Pratinjau

en: Help
id: Bantuan

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Core
id: Inti

en: Event
id: Acara

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Text
id: Teks

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Search Keywords
id: Cari Kata Kunci

en: Attachment
id: Lampiran

en: Add content
id: Tambahkan konten

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Add block
id: Tambah blok

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Medium
id: Sedang

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Introduction
id: Pengenalan

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: Events
id: Acara

en: Other
id: Lainnya

en: User login
id: Login pengguna

en: External
id: Eksternal

en: Anonymous
id: Anonim

en: Tools
id: Alat

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Feature
id: Fitur

en: Link label
id: Label tautan

en: author
id: penulis

en: Caption
id: Keterangan

en: Style
id: Gaya

en: Glossary
id: Glosarium

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: News
id: Berita

en: Tabs
id: Tab

en: Apply
id: Terapkan

en: Block description
id: Keterangan blok

en: Blocks
id: Blok

en: Date range
id: Rentang tanggal

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Offset
id: Letak

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Block type
id: Tipe Block

en: Embed
id: Lekatkan

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Display the view as a block.
id: Menampilkan view sebagai blok.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Status messages
id: Pesan status

en: All content
id: Semua isi

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Default long date
id: Tanggal panjang standar

en: Default medium date
id: Tanggal format menengah bawaan

en: Default short date
id: Tanggal format singkat bawaan

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: Links related to the active user account
id: Tautan yang berhubungan dengan akun pengguna aktif

en: Site information links
id: Tautan informasi situs

en: Site section links
id: Tautan bagian situs

en: User tool links, often added by modules
id: Tautan alat pengguna, biasanya ditambah oleh modul

en: Find and manage custom blocks.
id: Cari dan kelola blok tambahan.

en: All content, by letter.
id: Semua konten, dari abjad.

en: There are no custom blocks available.
id: Tidak ada blok custom tersedia
