Bene (8.x-2.09) - en to fr translation catalogue (106 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Disabled
fr: Désactivé

en: On
fr: Activé

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Link
fr: Lien

en: Preview
fr: Aperçu

en: Help
fr: Aide

en: Background Image
fr: Image d'arrière-plan

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Core
fr: Cœur

en: Event
fr: Évènement

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Text
fr: Texte

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Search Keywords
fr: Mots-clés de recherche

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Utility
fr: Utilité

en: Email
fr: Courriel

en: Add content
fr: Ajouter du contenu

en: Page title
fr: Titre de page

en: Block
fr: Bloc

en: Add block
fr: Ajouter un bloc

en: Off
fr: Désactivé

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Medium
fr: Moyen

en: Media
fr: Média

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Events
fr: Évènements

en: Other
fr: Autre

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: External
fr: Externe

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Tools
fr: Outils

en: Sort by
fr: Trier par

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Date/time
fr: Date/heure

en: Link label
fr: Libellé du lien

en: author
fr: auteur

en: Caption
fr: Légende

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: News
fr: Nouvelles

en: Tabs
fr: Onglets

en: Apply
fr: Appliquer

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Blocks
fr: Blocs

en: Date range
fr: Intervalle de dates

en: Offset
fr: Décalage

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Block type
fr: Type de bloc

en: Embed
fr: Intégré

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Metatags
fr: Balises meta (Meta tags)

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Site Logo
fr: Logo du site

en: Display the view as a block.
fr: Afficher la vue en tant que bloc.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: All content
fr: Tout le contenu

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Master
fr: Principal

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: No news found.
fr: Aucune nouvelle trouvée.

en: Access denied. You must log in to view this page.
fr: Accès refusé. Vous devez vous authentifier pour visualiser cette page.

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Default long date
fr: Date longue par défaut

en: Default medium date
fr: Date moyenne par défaut

en: Default short date
fr: Date courte par défaut

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Links related to the active user account
fr: Liens associés au compte utilisateur courant

en: Site information links
fr: Liens d'informations sur le site

en: Site section links
fr: Liens de section du site

en: User tool links, often added by modules
fr: Liens outils de l'utilisateur, souvent ajoutés par des modules

en: Find and manage custom blocks.
fr: Trouver et gérer les blocs personnalisés.

en: All content, by letter.
fr: Tous les contenus, triés par lettre.

en: There are no custom blocks available.
fr: Aucun bloc personnalisé n'est disponible.

en: End date value
fr: Valeur de la date de fin

en: Create and store date ranges.
fr: Créer et stocker des intervalles de dates.
