Bibliography & Citation (2.0.0-beta2) - en to fr translation catalogue (281 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Categories
fr: Catégories

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Links
fr: Liens

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Number
fr: Nombre

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Required
fr: Requis

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Export
fr: Exporter

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Default
fr: Par défaut

en: View
fr: Voir

en: History
fr: Historique

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Book Title
fr: Titre de l'ouvrage

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Issue
fr: Ticket

en: Files
fr: Fichiers

en: Created
fr: Créé

en: Create
fr: Créer

en: All
fr: Tout

en: Database
fr: Base de données

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Fields
fr: Champs

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Processor
fr: Processeur

en: Scale
fr: Échelle

en: Medium
fr: Moyen

en: Merge
fr: Fusionner

en: Software
fr: Logiciel

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Table
fr: Tableau

en: Other
fr: Autre

en: Role
fr: Rôle

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Case
fr: Casse

en: Optional
fr: Facultatif

en: City
fr: Ville

en: Sort by
fr: Trier par

en: Full name
fr: Nom complet

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: Department
fr: Département

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Switch
fr: Changer

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Map
fr: Carte

en: Reference
fr: Référence

en: Website
fr: Site web

en: Changed
fr: Modifié

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: Apply
fr: Appliquer

en: Authors
fr: Auteurs

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Chapter
fr: Chapitre

en: Editor
fr: Éditeur

en: Abstract
fr: Résumé

en: Mapping
fr: Correspondance

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: @type: deleted %title revision %revision.
fr: @type : "%title" - version "%revision" supprimée.

en: Export format
fr: Format d'export

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: University
fr: Université

en: Producer
fr: Producteur

en: Report
fr: Rapport

en: Indexes
fr: Index

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Collection Title
fr: Titre de la collection

en: Short Title
fr: Titre court

en: Presentation
fr: Présentation

en: Credits
fr: Crédits

en: Broadcast
fr: Diffusion

en: Issue Number
fr: Numéro de publication

en: Translator
fr: Traducteur

en: Edition
fr: Édition

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Parent ID
fr: Identifiant (ID) du  parent

en: Primary
fr: Primaire

en: Default style
fr: Style par défaut

en: The file could not be uploaded.
fr: Le fichier n'a pas pu être transféré.

en: Chart
fr: Graphe

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Parse
fr: Analyser

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Submission form settings
fr: Paramètres du formulaire de contribution

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fr: La version datée du %revision-date du contenu '%title', de type '@type', a été supprimée.

en: Delete earlier revision
fr: Supprimer une version antérieure

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Reference field
fr: Champ de référence

en: Classical
fr: Classique

en: Bibliography
fr: Bibliographie

en: Hint
fr: Astuce

en: Call Number
fr: Numéro d'appel

en: Accession Number
fr: Numéro d'accès

en: References
fr: Références

en: Book Chapter
fr: Chapitre de livre

en: Journal Article
fr: Article de revue

en: Conference Paper
fr: Document de conférence

en: Conference Proceedings
fr: Comptes-rendus de conférence

en: Newspaper Article
fr: Article de presse

en: Magazine Article
fr: Article de magazine

en: Web Article
fr: Article web

en: Thesis
fr: Thèse

en: Artwork
fr: Œuvre d'art

en: Audiovisual
fr: Audiovisuel

en: Hearing
fr: Audition

en: Bill
fr: Loi

en: Statute
fr: Statut

en: Patent
fr: Brevet

en: Personal
fr: Personnel

en: Manuscript
fr: Manuscrit

en: Government Report
fr: Rapport gouvernemental

en: Legal Ruling
fr: Décision de justice

en: Secondary Title
fr: Titre secondaire

en: Tertiary Title
fr: Titre tertiaire

en: ISBN Number
fr: Numéro ISBN

en: Other Numbers
fr: Autres numéros

en: Other Author Affiliations
fr: Autres affiliations de l'auteur

en: Place Published
fr: Lieu de publication

en: Year of Publication
fr: Année de publication

en: Date Published
fr: Date de publication

en: Publication Language
fr: Langue de publication

en: French Abstract
fr: Résumé en français

en: Type of Work
fr: Type de travail

en: Masters Thesis
fr: Mémoire de maîtrise

en: Custom 1
fr: Personnalisé 1

en: Custom 2
fr: Personnalisé 2

en: Custom 3
fr: Personnalisé 3

en: Custom 4
fr: Personnalisé 4

en: Custom 5
fr: Personnalisé 5

en: Custom 6
fr: Personnalisé 6

en: Custom 7
fr: Personnalisé 7

en: Number of Volumes
fr: Nombre de volumes

en: Translated Title
fr: Titre traduit

en: Reprint Edition
fr: Édition réimprimée

en: Citation Key
fr: Clé de citation

en: ISSN Number
fr: Numéro ISSN

en: Author Address
fr: Adresse de l'auteur

en: Remote Database Name
fr: Nom de la base de données distante

en: Remote Database Provider
fr: Fournisseur de la base de données distante

en: Access Date
fr: Date d'accès

en: Series Title
fr: Titre de la série

en: Series Editor
fr: Directeur de collection

en: Performers
fr: Interprètes

en: Contents
fr: Contenu

en: Cast
fr: Acteurs

en: Bill Number
fr: Numéro de facture

en: Code Pages
fr: Pages de code

en: Number of Pages
fr: Nombre de pages

en: Reporter
fr: Rapporteur

en: Counsel
fr: Conseil

en: Court
fr: Cour

en: First Page
fr: Première page

en: Page Cited
fr: Page citée

en: Date Decided
fr: Date définie

en: Computer
fr: Ordinateur

en: Conference Name
fr: Nom de la conférence

en: Conference Location
fr: Lieu de la conférence

en: Year of Conference
fr: Année de la conférence

en: Name of File
fr: Nom du fichier

en: Image Size
fr: Taille de l'image

en: Type of Image
fr: Type d'image

en: Year Released
fr: Année de parution

en: Series Director
fr: Réalisateur de la série

en: Running Time
fr: Durée

en: Date Released
fr: Date de parution

en: Committee
fr: Comité

en: Document Number
fr: Numéro de document

en: Start Page
fr: Page de début

en: Type of Article
fr: Type d'article

en: Issuing Organization
fr: Organisation émettrice

en: Session Number
fr: Numéro de session

en: Section Number
fr: Numéro de section

en: Library/Archive
fr: Bibliothèque/Archive

en: Volume/Storage Container
fr: Volume/Espace de stockage

en: Manuscript Number
fr: Numéro de manuscrit

en: Folio Number
fr: Numéro de folio

en: Newspaper
fr: Journal

en: Issue Date
fr: Date de parution

en: International Title
fr: Titre international

en: Assignee
fr: Cessionnaire

en: Patent Version Number
fr: Numéro de version du brevet

en: Application Number
fr: Numéro de la demande

en: International Patent Number
fr: Numéro international de brevet

en: International Patent Classification
fr: Classification internationale de brevet

en: Patent Type
fr: Type de brevet

en: Patent Number
fr: Numéro de brevet

en: Designated States
fr: États désignés

en: Attorney/Agent
fr: Avocat/Agent

en: Legal Status
fr: Statut légal

en: Academic Department
fr: Département académique

en: Advisor
fr: Conseiller

en: Degree
fr: Diplôme

en: Thesis Type
fr: Type de thèse

en: Last Update Date
fr: Date de dernière mise à jour

en: Type of Medium
fr: Type de média

en: Secondary Author
fr: Auteur secondaire

en: Tertiary Author
fr: Auteur tertiaire

en: Subsidiary Author
fr: Auteur subsidiaire

en: Corporate Author
fr: Société auteur

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: Add style
fr: Ajouter un style

en: Preview before submitting
fr: Aperçu avant soumission

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cet élément ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces éléments ?

en: Revision log message
fr: Message du journal de version

en: Identifiers
fr: Identifiants

en: Format type
fr: Type de format

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: Contributor
fr: Contributeur

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Tertiary
fr: Tertiaire

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Master
fr: Principal

en: - Default -
fr: - Par défaut -

en: Updated time
fr: Date de mise à jour

en: Subsidiary
fr: Subsidiaire

en: Fields mapping
fr: Correspondance des champs

en: Revision user
fr: Version utilisateur

en: Briefly describe the changes you have made.
fr: Décrire brièvement les modifications apportées.

en: Reference type
fr: Type de référence

en: %type_name: View revisions
fr: %type_name : Voir les versions

en: %type_name: Revert revisions
fr: %type_name : Rétablir les versions

en: %type_name: Delete revisions
fr: %type_name : Supprimer les versions

en: The time that the current revision was created.
fr: La date à laquelle la version actuelle a été créée.

en: The user ID of the author of the current revision.
fr: L'identifiant (ID) utilisateur de l'auteur de la version actuelle.

en: Allowed types: @extensions.
fr: Types autorisés : @extensions.

en: Whether a new revision should be created by default
fr: Si une nouvelle version doit être créée par défaut ou non

en: Leave preview?
fr: Quitter l'aperçu ?

en: Leave preview
fr: Quitter l'aperçu

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
fr: Quitter la pré-visualisation entraînera la perte des changements non-enregistrés. Êtes-vous sûr(e) de vouloir quitter la pré-visualisation ?

en: CTRL+Left click will prevent this dialog from showing and proceed to the clicked link.
fr: CTRL + clic gauche empêchera cette fenêtre de dialogue de s'ouvrir et ouvrira le lien cliqué.

en: The username of the content author.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur du contenu.

en: Label: @label
fr: Étiquette : @label

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Revision create time
fr: Date de création de la version

en: Default revision
fr: Version par défaut

en: Download export file
fr: Télécharger le fichier d'export

en: A boolean indicating the published state.
fr: Un booléen indiquant l'état de publication.

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
fr: Un marqueur indiquant si ceci était la version par défaut au moment où elle a été enregistrée.

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
fr: Nombre maximum de suggestions d'autocomplétion.
