Bibliography & Citation (2.0.0-beta3) - en to it translation catalogue (146 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Action
it: Azione

en: Categories
it: Categorie

en: Version
it: Versione

en: Edit
it: Modifica

en: Links
it: Collegamenti

en: Reset
it: Ripristina

en: Number
it: Numero

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: Types
it: Tipi

en: Required
it: Obbligatorio

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Default
it: Predefinito

en: Genre
it: Genere

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: History
it: Cronologia

en: Section
it: Sezione

en: Notes
it: Note

en: Updated
it: Aggiornato

en: Book Title
it: Titolo del libro

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Files
it: File

en: Created
it: Creato

en: Create
it: Crea

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Field name
it: Nome del campo

en: Fields
it: Campi

en: Authored by
it: Creato da

en: Processor
it: Processore

en: Scale
it: Scala

en: Medium
it: Medio

en: Merge
it: Fusione

en: Desc
it: Disc

en: Code
it: Codice

en: Recipient
it: Destinatario

en: Table
it: Tabella

en: Other
it: Altro

en: Role
it: Ruolo

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: Optional
it: Opzionale

en: City
it: Città

en: Sort by
it: Ordina per

en: Full name
it: Nominativo

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Switch
it: Cambia

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Map
it: Mappa

en: Reference
it: Riferimento

en: Session
it: Sessione

en: Changed
it: Modificato

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Processing
it: In elaborazione

en: Apply
it: Applica

en: Publisher
it: Editore

en: Chapter
it: Capitolo

en: Abstract
it: Astratto

en: Mapping
it: Mappatura

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
it: @type: eliminata la revisione %revision di %title.

en: Export format
it: Formato di esportazione

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: University
it: Università

en: Report
it: Resoconto

en: Indexes
it: Indici

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Short Title
it: Titolo breve

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Citation
it: Citazione

en: Parent ID
it: ID Genitore

en: Primary
it: Primario

en: Default style
it: Stile predefinito

en: The file could not be uploaded.
it: Il file non può essere caricato

en: Secondary
it: Secondario

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Submission form settings
it: Impostazioni del form d'invio

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
it: La revisione del %revision-date di @type %title è stata eliminata.

en: Delete earlier revision
it: Eliminata una revisione precedente

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Add style
it: Aggiungi stile

en: Preview before submitting
it: Visualizza un'anteprima prima di salvare il contenuto

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
it[0]: Si vuole davvero eliminare questo elemento?
it[1]: Si vogliono davvero eliminare questi elementi?

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Master
it: Principale

en: Updated time
it: Data di aggiornamento

en: Revision user
it: Utente revisore

en: Briefly describe the changes you have made.
it: Descrivere brevemente le modifiche apportate.

en: Reference type
it: Tipo di riferimento

en: %type_name: View revisions
it: %type_name: Vedi revisioni

en: %type_name: Revert revisions
it: %type_name: Ripristina revisioni

en: %type_name: Delete revisions
it: %type_name: Elimina revisioni

en: The time that the current revision was created.
it: La data e l'ora in cui la revisione corrente è stata creata

en: The user ID of the author of the current revision.
it: ID utente dell' autore della revisione corrente.

en: Allowed types: @extensions.
it: Tipi consentiti: @extensions.

en: Whether a new revision should be created by default
it: Se sia necessario creare una nuova revisione come impostazione predefinita

en: Leave preview?
it: Lasciare l'anteprima?

en: Leave preview
it: Lasciare anteprima

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
it: Lasciando l'anteprima i cambiamenti non saranno salvati. Vuoi veramente lasciare l'anteprima?

en: The username of the content author.
it: Nome utente dell'autore del contenuto.

en: Revision create time
it: Tempo di creazione revisione

en: Default revision
it: Revisione predefinita

en: A boolean indicating the published state.
it: Un valore booleano che indica lo stato pubblicato.
