Bibliography & Citation (2.0.0-beta3) - en to sv translation catalogue (152 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Action
sv: Åtgärd

en: Categories
sv: Kategorier

en: File
sv: Fil

en: Edit
sv: Redigera

en: Links
sv: Länkar

en: Reset
sv: Återställ

en: Number
sv: Tal

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: Types
sv: Typer

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Default
sv: Förvald

en: View
sv: Visa

en: History
sv: Historik

en: Section
sv: Sektion

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Files
sv: Filer

en: Created
sv: Skapad

en: Create
sv: Skapa

en: All
sv: Alla

en: Page
sv: Sida

en: Database
sv: Databas

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Fields
sv: Fält

en: Authored by
sv: Författad av

en: Scale
sv: Skala

en: Medium
sv: Mellan

en: Volume
sv: Volym

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Software
sv: Mjukvara

en: Desc
sv: Fallande

en: Code
sv: Kod

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Table
sv: Tabell

en: Other
sv: Övriga

en: Role
sv: Roll

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: Case
sv: Skiftläge

en: Optional
sv: Valfritt

en: City
sv: Stad

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Are you sure you want to delete %name?
sv: Är du säker på att du vill radera %name?

en: Switch
sv: Byt

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: Map
sv: Karta

en: Reference
sv: Referens

en: Website
sv: Webbplats

en: Changed
sv: Ändrad

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Apply
sv: Applicera

en: Editor
sv: Redaktör

en: Sections
sv: Sektioner

en: Abstract
sv: Abstrakt

en: Mapping
sv: Mappning

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill radera versionen från %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
sv: @type: raderade version %revision av %title.

en: Export format
sv: Exportformat

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Offset
sv: Kompensera

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Report
sv: Rapportera

en: Indexes
sv: Index

en: - Select -
sv: - Välj -

en: Credits
sv: Lista över medverkande

en: Broadcast
sv: Sprid

en: Issue Number
sv: Ärendenummer

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Citation
sv: Citat

en: Contributors
sv: Bidragare

en: Parent ID
sv: Ovanliggande ID

en: Primary
sv: Primär

en: Default style
sv: Standardstil

en: The file could not be uploaded.
sv: Filen kunde inte laddas upp.

en: Secondary
sv: Sekundär

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: - All -
sv: - Alla -

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Submission form settings
sv: Inställningar för inskrivningsformulär

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
sv: Versionen från %revision-date av %title (@type) har raderats.

en: Delete earlier revision
sv: Radera tidigare version

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Reference field
sv: Hänvisat fält

en: References
sv: Referenser

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: Add style
sv: Lägg till stil

en: Preview before submitting
sv: Förhandsgranska innan skickande

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort detta inlägg?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort dessa inlägg?

en: Revision log message
sv: Loggmeddelande för versionshantering

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: Revision user
sv: Användare för version

en: Briefly describe the changes you have made.
sv: Beskriv kortfattat de ändringar du har gjort.

en: Reference type
sv: Typ av referens

en: %type_name: View revisions
sv: %type_name: Visa versioner

en: %type_name: Revert revisions
sv: %type_name: Återställ versioner

en: %type_name: Delete revisions
sv: %type_name: Radera versioner

en: The time that the current revision was created.
sv: Tidpunkten då den aktuella versionen skapades.

en: The user ID of the author of the current revision.
sv: Användar-ID till författaren av den aktuella versionen.

en: Allowed types: @extensions.
sv: Tillåtna filtyper: @extensions.

en: Leave preview?
sv: Lämna förhandsgranskning?

en: Leave preview
sv: Lämna förhandsgranskning

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
sv: Om du lämnar förhandsgranskningen kommer du att förlora ändringar som inte har sparats. Är du säker på att du vill lämna förhandsgranskningen?

en: CTRL+Left click will prevent this dialog from showing and proceed to the clicked link.
sv: Ctrl + vänsterklick kommer att förhindra den här dialogrutan från att visas och går vidare till den klickade länken.

en: The username of the content author.
sv: Användarnamnet för innehållets författare.

en: The time that the entity was created.
sv: Tiden då objektet skapades.

en: The time that the entity was last edited.
sv: Tiden då objektet senast redigerades.

en: Revision create time
sv: Tid för skapande av version

en: Default revision
sv: Förvald version

en: A boolean indicating the published state.
sv: En booleska som indikerar status för publiceringen.

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
sv: En flagga som indikerar om detta var en standardrevision när den sparades eller inte.

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
sv: Största antal automatiskt kompletterande förslag.
