Bibliography & Citation (3.0.0-beta3) - en to ro translation catalogue (134 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Save configuration
ro: Salvați configurația

en: Status
ro: Stare

en: Suffix
ro: Sufix

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Action
ro: Acțiune

en: Categories
ro: Categorii

en: Version
ro: Versiune

en: File
ro: Fișier

en: Edit
ro: Editați

en: Links
ro: Legături

en: Reset
ro: Resetează

en: Number
ro: Număr

en: Country
ro: Ţară

en: Weight
ro: Greutate

en: Types
ro: Tipuri

en: Required
ro: Necesar

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Book
ro: Carte

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Default
ro: Implicit

en: Genre
ro: Gen

en: View
ro: Afişează

en: History
ro: Istoric

en: Notes
ro: Note

en: Updated
ro: Actualizat

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Files
ro: Fișiere

en: Created
ro: Creat

en: Create
ro: Crează

en: All
ro: Toate

en: Page
ro: Pagina

en: Database
ro: Bază de date

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Revision ID
ro: ID-ul revizuirii

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Authored by
ro: Autor

en: Processor
ro: Procesor

en: Scale
ro: Scalare

en: Medium
ro: Mediu

en: Volume
ro: Volum

en: Desc
ro: Descendent

en: Code
ro: Cod

en: Recipient
ro: Destinatar

en: Table
ro: Tabel

en: Other
ro: Altele

en: Role
ro: Rol

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: Case
ro: Caz

en: Optional
ro: Opţional

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Full name
ro: Numele complet

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Authoring information
ro: Informaţii despre autor

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Switch
ro: Comută

en: Publishing options
ro: Opţiuni de publicare

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Map
ro: Hartă

en: Reference
ro: Referință

en: Session
ro: Sesiune

en: Changed
ro: Schimbat

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Processing
ro: În procesare

en: Apply
ro: Aplică

en: Authors
ro: Autori

en: Mapping
ro: Mapare

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi revizia din %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
ro: @type: pentru %title revizia %revision a fost ştearsă.

en: Keyword
ro: Cuvânt cheie

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Indexes
ro: Indexuri

en: - Select -
ro: -Selectaţi-

en: Autocomplete matching
ro: Potrivire completare automată

en: Parent ID
ro: ID Părinte

en: Default style
ro: Stil implicit

en: The file could not be uploaded.
ro: Fişierul nu a putut fi încărcat.

en: Abbreviation
ro: Prescurtare

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: - All -
ro: - Toate -

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Submission form settings
ro: Configuraţie formular

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ro: Revizia din %revision-date a @type %title a fost ştearsă.

en: Delete earlier revision
ro: Şterge versiune anterioară

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: Dependencies
ro: Dependențe

en: Add style
ro: Adăugare stil

en: Preview before submitting
ro: Previzualizare înainte de trimitere

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ro[0]: Sunteți sigur că vreți să ștergeți acest element?
ro[1]: Sunteți sigur că vreți să ștergeți aceste elemente?

en: Revision log message
ro: Mesaj din jurnalul de revizuire

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Revision user
ro: Utilizatorul revizuirii

en: Briefly describe the changes you have made.
ro: Descrieți pe scurt modificările pe care le-ați făcut.

en: Reference type
ro: Tipul referinței

en: %type_name: View revisions
ro: %type_name: Vedeți revizuirile

en: %type_name: Revert revisions
ro: %type_name: anulați revizuirile

en: %type_name: Delete revisions
ro: %type_name: Ștergeți revizuirile

en: The time that the current revision was created.
ro: Momentul în care revizia curentă a fost creată.

en: The user ID of the author of the current revision.
ro: ID-ul de utilizator al autorului reviziei curente.

en: Allowed types: @extensions.
ro: Tipuri de fișiere permise: @extensions

en: Whether a new revision should be created by default
ro: Dacă o revizie nouă trebuie să fie creată în mod implicit

en: Leave preview?
ro: Părăsiți previzualizarea?

en: Leave preview
ro: Părăsiți previzualizarea

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
ro: Părăsirea previzualizării va cauza pierderea schimbărilor nesalvate. Sunteți sigur că vreți să părăsiți previzualizarea?

en: CTRL+Left click will prevent this dialog from showing and proceed to the clicked link.
ro: CTRL+Stânga click va preveni afișarea acestui dialog și se trece la legătura selectată.

en: The username of the content author.
ro: Numele de utilizator al autorului conținutului.

en: Revision create time
ro: Ora revizuirii

en: Default revision
ro: Revizuire implicită

en: A boolean indicating the published state.
ro: Un boolean care indică starea publicată.
