Bibliography & Citation (3.0.0-beta3) - en to tr translation catalogue (149 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Status
tr: Durum

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Action
tr: Eylem

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Version
tr: Sürüm

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Number
tr: Sayı

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Types
tr: Tipler

en: Required
tr: Zorunlu

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Default
tr: Varsayılan

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: History
tr: Geçmiş

en: Section
tr: Bölüm

en: Notes
tr: Notlar

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Issue
tr: Konu

en: Files
tr: Dosyalar

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Create
tr: Oluştur

en: All
tr: Tümü

en: Page
tr: Sayfa

en: Database
tr: Veritabanı

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Field name
tr: Alan adı

en: Fields
tr: Alanlar

en: Authored by
tr: Yazan

en: Processor
tr: İşlemci

en: Scale
tr: Ölçek

en: Medium
tr: Orta

en: Desc
tr: Azalan

en: Code
tr: Kod

en: Recipient
tr: Alıcı

en: Table
tr: Tablo

en: Other
tr: Diğer

en: Role
tr: Rol

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: City
tr: Şehir

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full name
tr: Tam ad

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Authoring information
tr: Yazarlık Bilgileri

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Switch
tr: Değiştir

en: Publishing options
tr: Yayınlama seçenekleri

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: Map
tr: Harita

en: Reference
tr: Kaynak

en: Website
tr: Web sitesi

en: Session
tr: Oturum

en: Changed
tr: Değişti

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Processing
tr: İşliyor

en: Apply
tr: Uygula

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Mapping
tr: Eşleştirme

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihli sürümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: @type: deleted %title revision %revision.
tr: @type: %title içeriğinin %revision sürümü silindi.

en: Export format
tr: Aktarım formatı

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Report
tr: Rapor

en: Indexes
tr: Dizinler

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Broadcast
tr: Duyur

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Parent ID
tr: Üst ID

en: Primary
tr: Birincil

en: Default style
tr: Varsayılan stil

en: The file could not be uploaded.
tr: Dosya karşıya yüklenemedi.

en: Chart
tr: Grafik

en: Secondary
tr: İkincil

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Submission form settings
tr: Gönderi formu ayarları

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
tr: @type türündeki %revision-date tarihli %title sürümü silindi.

en: Delete earlier revision
tr: Eski sürümü sil

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: References
tr: Başvurular

en: Journal Article
tr: Süreli Yayın Makalesi

en: Newspaper Article
tr: Gazete Makalesi

en: Magazine Article
tr: Dergi Makalesi

en: Web Article
tr: Web Makalesi

en: Type of Article
tr: Makale türü

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

en: Add style
tr: Stil ekle

en: Preview before submitting
tr: Göndermeden önce önizle

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
tr[0]: Bu öğeyi/öğeleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Revision log message
tr: Sürüm kayıt mesajı

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Tertiary
tr: Üçüncül

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Revision user
tr: Düzeltme kullanıcısı

en: Briefly describe the changes you have made.
tr: Yaptığınız değişiklikleri kısaca açıklayın.

en: Reference type
tr: Referans tipi

en: %type_name: View revisions
tr: %type_name: Sürümleri Görüntüle

en: %type_name: Revert revisions
tr: %type_name: Sürümleri geri al

en: %type_name: Delete revisions
tr: %type_name: Sürümleri Sil

en: The time that the current revision was created.
tr: Geçerli düzeltmenin oluşturulduğu zaman.

en: The user ID of the author of the current revision.
tr: Son versiyon yazarının kullanıcı kimliği (ID).

en: Allowed types: @extensions.
tr: İzin verilen dosya uzantıları: @extensions.

en: The username of the content author.
tr: Gönderinin yazarının adı

en: Revision create time
tr: Düzeltme oluşturma zamanı

en: Default revision
tr: Varsayılan düzeltme

en: A boolean indicating the published state.
tr: Yayımlanma durumunu belirten bir mantıksal değer (boolean).

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
tr: Maksimum otomatik tamamlama önerisi sayısı.
