Bibliography & Citation (8.x-1.0-alpha7) - en to es translation catalogue (211 entries)

en: Title
es: Título

en: Save configuration
es: Guardar configuración

en: Status
es: Estado

en: Prefix
es: Prefijo

en: Suffix
es: Sufijo

en: Delete
es: Eliminar

en: Operations
es: Operaciones

en: Type
es: Tipo

en: Author
es: Autor

en: List
es: Listado

en: Description
es: Descripción

en: Disabled
es: Desactivado

en: Enabled
es: Activado

en: Action
es: Acción

en: Version
es: Versión

en: File
es: Archivo

en: Edit
es: Editar

en: Links
es: Enlaces

en: Reset
es: Restablecer

en: Number
es: Número

en: Country
es: País

en: Weight
es: Peso

en: Types
es: Tipos

en: Required
es: Obligatorio

en: Category
es: Categoría

en: Settings
es: Configuración

en: Name
es: Nombre

en: Import
es: Importar

en: Book
es: Libro

en: Export
es: Exportar

en: Field
es: Campo

en: Label
es: Etiqueta

en: Default
es: Por defecto

en: Genre
es: Género

en: View
es: Ver

en: Format
es: Formato

en: History
es: Historial

en: Section
es: Sección

en: Notes
es: Notas

en: Updated
es: Actualizado

en: Keywords
es: Palabras clave

en: Issue
es: Incidencia

en: Files
es: Archivos

en: Created
es: Creado

en: Add content
es: Añadir contenido

en: Page
es: Página

en: Database
es: Base de datos

en: Custom
es: Personalizado

en: Field name
es: Nombre del campo

en: Fields
es: Campos

en: Authored by
es: Escrito por

en: Processor
es: Procesador

en: Scale
es: Escala

en: Medium
es: Medio

en: Volume
es: Volumen

en: Merge
es: Fusionar

en: Code
es: Código

en: Recipient
es: Destinatario

en: Frequency
es: Frecuencia

en: Table
es: Tabla

en: Other
es: Otro(s)

en: Role
es: Rol

en: First name
es: Nombre

en: Last name
es: Apellidos

en: Case
es: Mayúsculas/minúsculas

en: City
es: Ciudad

en: Sort by
es: Ordenar por

en: Nickname
es: Alias

en: Department
es: Departamento

en: Are you sure you want to delete %name?
es: ¿Seguro que desea borrar %name ?

en: Map
es: Mapa

en: Reference
es: Referencia

en: Website
es: Página web

en: Session
es: Sesión

en: Changed
es: Modificado

en: Unpublished
es: Sin publicar

en: Processing
es: Procesando

en: Apply
es: Aplicar

en: Authors
es: Autores

en: Journal
es: Revista académica

en: Publisher
es: Editorial

en: Chapter
es: Capítulo

en: Sections
es: Secciones

en: Abstract
es: Resumen

en: Mapping
es: Correspondencias

en: Export format
es: Formato de exportación

en: Miscellaneous
es: Miscelánea

en: Full Name
es: Nombre completo

en: Keyword
es: Clave

en: Offset
es: Desplazamiento

en: Machine name
es: Nombre de sistema

en: University
es: Universidad

en: Producer
es: Productor

en: Report
es: Informe

en: Indexes
es: Índices

en: - Select -
es: - Seleccionar -

en: Collection Title
es: Título de la colección

en: Presentation
es: Presentación

en: Credits
es: Créditos

en: Broadcast
es: Difusión

en: Issue Number
es: Número de expedición

en: Translator
es: Traductor

en: Publication
es: Publicación

en: Edition
es: Edición

en: Citation
es: Citación

en: Parent ID
es: ID padre

en: Primary
es: Primario

en: Default style
es: Estilo predeterminado

en: Finished with an error.
es: Terminó con un error.

en: The file could not be uploaded.
es: El archivo no pudo ser subido.

en: Chart
es: Gráfico

en: Secondary
es: Secundario

en: Abbreviation
es: Abreviatura

en: Items per page
es: Elementos por página

en: - All -
es: - Todo -

en: « First
es: « Primero

en: Last »
es: Último »

en: References
es: Referencias

en: Google Scholar
es: Google Académico

en: Book Chapter
es: Capítulo de libro

en: Journal Article
es: Artículo de revista académica

en: Newspaper Article
es: Artículo de periódico

en: Magazine Article
es: Artículo de revista

en: Web Article
es: Artículo web

en: Thesis
es: Tesis

en: Film
es: Película

en: Artwork
es: Arte

en: Hearing
es: Audición

en: Statute
es: Estatuto

en: Patent
es: Patente

en: Manuscript
es: Manuscrito

en: Government Report
es: Informe gubernamental

en: ISBN Number
es: Número ISBN

en: Place Published
es: Lugar de publicación

en: Year of Publication
es: Año de publicación

en: Date Published
es: Fecha de publicación

en: Publication Language
es: Idioma de edición

en: ISSN Number
es: Numero ISSN

en: Series Title
es: Título de la serie

en: Cast
es: Reparto

en: Sponsor
es: Patrocinador

en: Number of Pages
es: Número de páginas

en: Court
es: Tribunal

en: First Page
es: Primera página

en: Computer
es: Ordenador

en: Type of Image
es: Tipo de imagen

en: Synopsis
es: Sinopsis

en: Government Body
es: Organismo gubernamental

en: Committee
es: Comité

en: Document Number
es: Número de documento

en: Alternate Journal
es: Revista cadémica alternativa

en: Start Page
es: Página de inicio

en: Type of Article
es: Tipo de artículo

en: Issuing Organization
es: Organización emisora

en: Session Number
es: Número de sesión

en: Section Number
es: Número de sección

en: Date of Code Edition
es: Fecha de edición del código

en: Magazine
es: Revista

en: Alternate Magazine
es: Revista alternativa

en: Library/Archive
es: Bibioteca/Archivo

en: Volume/Storage Container
es: Contenedor del Volumen/Almacenamiento

en: Manuscript Number
es: Número de manuscrito

en: Folio Number
es: Número de folio

en: Newspaper
es: Periódico

en: Issue Date
es: Fecha del número

en: Date Accessed
es: Fecha de acceso

en: Published Source
es: Fuente de publicación

en: International Title
es: Título internacional

en: International Author
es: Autor internacional

en: Assignee
es: Cesionario

en: Patent Version Number
es: Número de versión de patente

en: Application Number
es: Número de aplicación

en: International Patent Number
es: Número internacional de patente

en: International Patent Classification
es: Clasificación internacional de patente

en: Patent Type
es: Tipo de patente

en: Patent Number
es: Número de patente

en: Priority Numbers
es: Números de prioridad

en: Designated States
es: Estados designados

en: Attorney/Agent
es: Abogado/Agente

en: Legal Status
es: Situación legal

en: Communication Number
es: Número de comunicación

en: Institution
es: Institución

en: Code Number
es: Número de código

en: Statute Number
es: Número de estatuto

en: Public Law Number
es: Número de derecho público

en: Date Enacted
es: Fecha de aprobación

en: Academic Department
es: Departamento académico

en: Advisor
es: Asesor

en: Degree
es: Grado

en: Thesis Type
es: Tipo de tesis

en: Access Year
es: Año de acceso

en: Last Update Date
es: Fecha de la última actualización

en: Type of Medium
es: Tipo de medio

en: Secondary Author
es: Autor secundario

en: Tertiary Author
es: Autor terciario

en: Subsidiary Author
es: Autor subsidiario

en: Corporate Author
es: Autor corporativo

en: Dependencies
es: Dependencias

en: Add style
es: Añadir estilo

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
es[0]: ¿Seguro que quiere borrar este elemento?
es[1]: ¿Seguro que quiere borrar estos elementos?

en: Identifiers
es: Identificadores

en: Bulk update
es: Actualización masiva

en: Contributor
es: Colaborador

en: Tertiary
es: Terciario

en: Weight for @title
es: Peso para @title

en: Master
es: Máster

en: Corporate/Institutional
es: Corporativo/Institucional

en: Reference type
es: Tipo de referencia

en: Allowed types: @extensions.
es: Tipos permitidos: @extensions.

en: The username of the content author.
es: El nombre de usuario del autor del contenido.

en: content @type: deleted @label.
es: @type de contenido: eliminado @label.
