Bibliography & Citation (8.x-1.0-alpha8) - en to fa translation catalogue (101 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Status
fa: وضعیت

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: فهرست

en: Description
fa: شرح

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Action
fa: عملکرد

en: Version
fa: نسخه

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: Links
fa: پیوندها

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Number
fa: عدد

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: Types
fa: انواع

en: Required
fa: اجباری

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Import
fa: ورود

en: Book
fa: کتاب

en: Export
fa: استخراج

en: Field
fa: فیلد

en: Label
fa: برچسب

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: View
fa: مشاهده

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: History
fa: تاریخچه

en: URL
fa: نشانی

en: Section
fa: بخش

en: Visible
fa: نمایان

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Updated
fa: به‌روز

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: ID
fa: شناسه

en: Issue
fa: پی آمد

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Page
fa: صفحه

en: Database
fa: پایگاه داده

en: Custom
fa: سفارشی

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Fields
fa: فیلدها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Processor
fa: پردازشگر

en: Scale
fa: مقیاس

en: Medium
fa: متوسط

en: Desc
fa: نزولی

en: Code
fa: کد

en: Recipient
fa: گیرنده

en: Table
fa: جدول

en: Other
fa: ساير

en: Role
fa: نقش

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Case
fa: مورد

en: City
fa: شهر

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Map
fa: نقشه

en: Reference
fa: ارجاع

en: Session
fa: نشست

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Processing
fa: در حال پردازش

en: Apply
fa: تایید

en: Chapter
fa: سوره

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Abstract
fa: چکیده

en: Mapping
fa: نگاشت

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: Keyword
fa: کلید واژه

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Report
fa: گزارش

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Issue Number
fa: شماره صدور

en: Parent ID
fa: شناسه والد

en: Primary
fa: اصلی

en: Finished with an error.
fa: با یک خطا پایان یافت.

en: The file could not be uploaded.
fa: فایل نتوانست بارگذاری شود.

en: Chart
fa: نمودار

en: Abbreviation
fa: تلخیص

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Dependencies
fa: وابستگی‌ها

en: Add style
fa: افزودن سبک

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fa[0]: آیا از حذف این مورد اطمینان دارید؟
fa[1]: آیا از حذف این موارد اطمینان دارید؟

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: - Default -
fa: - پیش فرض -
