Bibliography & Citation (8.x-1.0-alpha8) - en to hi translation catalogue (79 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Status
hi: अवस्था

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Version
hi: संस्करण

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Links
hi: लिंक

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Number
hi: संख्या

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Types
hi: प्रकार

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: View
hi: देखें

en: Format
hi: प्रारूप

en: History
hi: इतिहास

en: URL
hi: यूआरएल

en: Visible
hi: दर्शनीय

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: ID
hi: आईडी

en: Files
hi: दस्तावेज

en: Created
hi: निर्मित

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Processor
hi: प्रोसेसर

en: Scale
hi: पैमाना

en: Medium
hi: माध्यम

en: Desc
hi: अवरोही

en: Code
hi: कोड

en: Recipient
hi: प्राप्तकर्ता

en: Table
hi: तालिका

en: Other
hi: अन्य

en: Role
hi: भूमिका

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Map
hi: नक्शा

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Session
hi: सेशन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: Apply
hi: लागू करें

en: Editor
hi: संपादक

en: Mapping
hi: मानचित्रण

en: Full Name
hi: पूरा नाम

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Dependencies
hi: निर्भरता

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Reference type
hi: संदर्भ प्रकार
