Bibliography & Citation (8.x-1.0-alpha8) - en to ru translation catalogue (127 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: Status
ru: Статус

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: List
ru: Список

en: Description
ru: Описание

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Action
ru: Действие

en: Version
ru: Версия

en: File
ru: Файл

en: Edit
ru: Редактировать

en: Links
ru: Ссылки

en: Reset
ru: Сбросить

en: Number
ru: Число

en: Country
ru: Страна

en: Weight
ru: Вес

en: Types
ru: Типы

en: Required
ru: Обязательно

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Import
ru: Импортировать

en: Book
ru: Книга

en: Export
ru: Экспортировать

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Genre
ru: Жанр

en: View
ru: Просмотр

en: Format
ru: Формат

en: History
ru: История

en: Section
ru: Раздел

en: Visible
ru: Видимый

en: Notes
ru: Примечания

en: Updated
ru: Обновлено

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Issue
ru: Проблема

en: Files
ru: Файлы

en: Created
ru: Создано

en: Add content
ru: Добавить материал

en: Page
ru: Страница

en: Database
ru: База данных

en: Custom
ru: Собственная

en: Field name
ru: Имя поля

en: Fields
ru: Поля

en: Authored by
ru: Автор

en: Processor
ru: Процессор

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Medium
ru: Средний

en: Volume
ru: Объем

en: Merge
ru: Объединить

en: Desc
ru: По убыванию

en: Code
ru: Код

en: Recipient
ru: Получатель

en: Frequency
ru: Частота

en: Table
ru: Таблица

en: Other
ru: Другое

en: Role
ru: Роль

en: First name
ru: Имя

en: Last name
ru: Фамилия

en: Case
ru: Регистр

en: City
ru: Город

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Map
ru: Карта

en: Reference
ru: Связь

en: Website
ru: Вебсайт

en: Session
ru: Сессия

en: Changed
ru: Изменение

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Processing
ru: Обработка

en: Apply
ru: Применить

en: Authors
ru: Авторы

en: Editor
ru: Редактор

en: Abstract
ru: Абстрактный

en: Mapping
ru: Соответствия

en: Export format
ru: Формат экспорта

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: University
ru: Университет

en: Report
ru: Отчёт

en: Indexes
ru: Индексы

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Presentation
ru: Представление

en: Broadcast
ru: Передача

en: Publication
ru: Публикация

en: Citation
ru: Цитата

en: Parent ID
ru: ID родителя

en: Primary
ru: Первичный

en: Default style
ru: Стиль по умолчанию

en: Finished with an error.
ru: Завершено с ошибкой

en: The file could not be uploaded.
ru: Файл не может быть загружен.

en: Secondary
ru: Вторичный

en: Abbreviation
ru: Аббревиатура

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Middle name
ru: Отчество

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Hint
ru: Подсказка

en: References
ru: Ссылки

en: Computer
ru: Компьютер

en: Image Size
ru: Размер изображения

en: Dependencies
ru: Зависимости

en: Add style
ru: Добавить стиль

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ru[0]: Вы уверены, что хотите удалить это?
ru[1]: Вы уверены, что хотите удалить всё это?
ru[2]: Вы уверены, что хотите удалить всё это?

en: Bulk update
ru: Массовое обновление

en: Contributor
ru: Участник

en: Tertiary
ru: Третичный

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: - Default -
ru: - По умолчанию -

en: Reference type
ru: Тип связи

en: Allowed types: @extensions.
ru: Допустимые типы: @extensions.

en: The username of the content author.
ru: Имя пользователя автора содержимого.

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.
