Block Class (2.0.0-beta10) - en to fr translation catalogue (34 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Attribute
fr: Attribut

en: List
fr: Lister

en: Edit
fr: Modifier

en: Settings
fr: Paramètres

en: Help
fr: Aide

en: Block
fr: Bloc

en: CSS class
fr: Classe CSS

en: Advanced
fr: Avancé

en: User Interface
fr: Interface utilisateur

en: General
fr: Général

en: Attributes
fr: Attributs

en: Class
fr: Classe

en: Operation
fr: Opération

en: Maxlength
fr: Longueur maximale

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous certain(e) ?

en: Confirm Deletion
fr: Confirmer la suppression

en: Global Settings
fr: Paramètres globaux

en: Run
fr: Exécuter

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: CSS class(es)
fr: Classe(s) CSS

en: Usage
fr: Utilisation

en: Field Type
fr: Type de champ

en: Global Configuration
fr: Configuration Globale

en: About
fr: À propos

en: Bulk Operations
fr: Opérations en masse

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Administer block classes
fr: Administrer les classes des blocs

en: Block class third party settings
fr: Paramètres tiers du bloc

en: Additional classes for the block
fr: Classes additionnelles pour le bloc

en: Block Class allows users to add classes to any block through the block's configuration interface. Hooray for more powerful block theming!
fr: Block Class permet aux utilisateurs d'ajouter des classes à n'importe quel bloc via l'interface de configuration des blocs. Profitez pleinement d'un outil plus puissant pour le théming des blocs !

en: Allows assigning the classes to Blocks.
fr: Permet d'assigner des classes aux blocs.
