Bootstrap (8.x-3.6) - en to pt translation catalogue (135 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Home
pt: Início

en: Images
pt: Imagens

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: title
pt: título

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: content
pt: conteúdo

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: ERROR
pt: ERRO

en: Version
pt: Versão

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: None
pt: Nenhum

en: Settings
pt: Configurações

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: container
pt: contêiner

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Update
pt: Atualizar

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Add
pt: Adicionar

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Visible
pt: Visível

en: Theme
pt: Tema

en: Components
pt: Componentes

en: Upload
pt: Carregar

en: Configure
pt: Configurar

en: file
pt: arquivo

en: Options
pt: Opções

en: Create
pt: Criar

en: Page title
pt: Título da página

en: Custom
pt: Personalizado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Advanced
pt: Avançado

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: General
pt: Geral

en: Log in
pt: Entrar

en: Provider
pt: Provedor

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Install
pt: Instalar

en: Tools
pt: Ferramentas

en: bottom
pt: embaixo

en: top
pt: topo

en: left
pt: esquerda

en: right
pt: direita

en: Close
pt: Fechar

en: show
pt: mostrar

en: Hidden
pt: Oculto

en: Show
pt: Exibir

en: Buttons
pt: Botões

en: White
pt: Branco

en: archive
pt: arquivo

en: image
pt: imagem

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Automatic
pt: Automático

en: Tabs
pt: Abas

en: Next page
pt: Próxima página

en: Apply
pt: Aplicar

en: Go to first page
pt: Voltar para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite os termos que você deseja procurar.

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Hide
pt: Ocultar

en: Restore
pt: Recuperar

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Download feature
pt: Baixar feature

en: Drag to re-order
pt: Arraste para reordenar

en: Pagination
pt: Paginação

en: Powered by Drupal
pt: Desenvolvido com Drupal

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: (active tab)
pt: (aba ativa)

en: Hide summary
pt: Ocultar sumário

en: Edit summary
pt: Editar resumo

en: Update style
pt: Atualizar estilo

en: Add effect
pt: Adicionar efeito

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
pt: Reordenar linhas por altura numéria ao invés de arrastar.

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Add and configure
pt: Adicionar e configurar

en: Save and add
pt: Salvar e adicionar

en: Last page
pt: Última página

en: Icons by Glyphicons
pt: Ícones por Glyphicons

en: You have unsaved changes.
pt: Você possui alterações não salvas.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
pt: Um número ilimitado de arquivos pode ser carregado neste campo.

[ctx: Sort order]
en: Order
pt: Ordem

en: Bootstrap settings
pt: Configurações do Bootstrap

en: Override Global Settings
pt: Sobrescrever Configurações Globais

en: Bootstrap Settings
pt: Configurações do Bootstrap

en: Only in admin areas
pt: Somente nas áreas administrativas

en: Show current page title at end
pt: Exibir o título da página atual no final

en: Inverse
pt: Invertido

en: Navbar Position
pt: Posição da Navbar

en: Static Top
pt: Estática no topo

en: Fixed Top
pt: Fixa no topo

en: Fixed Bottom
pt: Fixa embaixo

en: Inverse navbar style
pt: Navbar com estilo invertido

en: Select if you want the inverse navbar style.
pt: Selecione caso queira inverter o estilo da navbar.

en: .well-sm (small)
pt: .well-sm (pequena)

en: .well-lg (large)
pt: .well-lg (grande)

en: Bootstrap Wells
pt: Wells do Bootstrap

en: One file only. | Maximum @count files.
pt[0]: Apenas um arquivo.
pt[1]: Máximo de @count arquivos.

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: First page
pt: Primeira página

en: Allowed types: @extensions.
pt: Tipos permitidos: @extensions.

en: Install and set as default
pt: Instalar e definir como padrão

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
pt: As imagens devem ter exatamente <strong>@size</strong> pixels.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
pt: As imagens devem ser maiores que <strong>@min</strong> pixels. Imagens maiores que <strong>@max</strong> pixels serão redimensionadas.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
pt: As imagens devem ser maiores que <strong>@min</strong> pixels.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
pt: Imagens maiores que <strong>@max</strong> pixels serão redimensionadas.

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Enviado por @author_name em @date

en: CDN Provider
pt: Provedor CDN

en: Additionally, you can provide the minimized version of the file. It will be used instead if site aggregation is enabled.
pt: Além disso, você pode fornecer a versão minimizada do arquivo. Ela será usada se a opção de agregação estiver habilitada.

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: @size limit.
pt: Limite de @size.

en: Modals
pt: Modais
