Bootstrap5 (1.1.2) - en to it translation catalogue (47 entries)

en: Description
it: Descrizione

en: Version
it: Versione

en: Name
it: Nome

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Help
it: Aiuto

en: Create
it: Crea

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Web Server
it: Server web

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: System
it: Sistema

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Messages
it: Messaggi

en: Installed
it: Installato

en: Tabs
it: Schede

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Memory limit
it: Limite di memoria

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Pagination
it: Paginazione

en: Search form
it: Form di ricerca

en: No modules are available to uninstall.
it: Non è possibile disinstallare alcun modulo.

en: Powered by Drupal
it: Realizzato con Drupal

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Footer background
it: Sfondo piè di pagina

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Last Cron Run
it: Ultima esecuzione Cron

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Drupal Version
it: Versione di Drupal

en: Site branding
it: Branding del sito

en: First page
it: Prima pagina

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Version: @module-version
it: Versione: @module-version

en: Requires: @module-list
it: Richiede: @module-list

en: Required by: @module-list
it: Richiesto da: @module-list

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
it: Nome macchina: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
it[0]: La seguente motivazione impedisce la disinstallazione di @module.module_name:
it[1]: Le seguenti motivazioni impediscono la disinstallazione di @module.module_name:
