Bootstrap5 (4.0.6) - en to hi translation catalogue (41 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Version
hi: संस्करण

en: unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Name
hi: नाम

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Help
hi: मदद

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Create
hi: बनाएँ

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Web Server
hi: वेब सर्वर

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: System
hi: प्रणाली

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: Uninstall
hi: स्थापना रद्द करें

en: Messages
hi: संदेश

en: Installed
hi: संस्थापित

en: New
hi: नया

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Sidebar first
hi: साइडबार पहला

en: Sidebar second
hi: साइडबार दूसरा

en: Footer background
hi: पाद पृष्ठभूमि

en: Text Formats
hi: पाठ प्रारूपों

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: User account menu
hi: उपयोगकर्ता खाता मेनू
