Bootstrap5 (4.0.7) - en to tr translation catalogue (55 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Description
tr: Açıklama

en: Version
tr: Sürüm

en: unpublished
tr: yayımlanmadı

en: Name
tr: İsim

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Create
tr: Oluştur

en: Page
tr: Sayfa

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Web Server
tr: Web Sunucusu

en: Database
tr: Veritabanı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: System
tr: Sistem

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Installed
tr: Kurulu

en: New
tr: Yeni

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Memory limit
tr: Bellek sınırı

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: No modules are available to uninstall.
tr: Kaldırılabilecek bir eklenti yok.

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Main content
tr: Ana içerik

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Footer background
tr: Altbilgi arkaplanı

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Text Formats
tr: Metin Biçimleri

en: Last Cron Run
tr: Son Dönemsel Görev Çalıştırması

en: Last page
tr: Son sayfa

en: Drupal Version
tr: Drupal Sürümü

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
tr: Henüz herhangi bir içerik tipi oluşturmadınız. Yeni bir içerik tipi eklemek için <a href="@create_content">içerik tipi oluşturma sayfasına</a> gidin.

en: First page
tr: İlk sayfa

en: Page @items.current
tr: Sayfa @items.current

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Version: @module-version
tr: Sürüm: @module-version

en: Requires: @module-list
tr: Gereken: @module-list

en: Required by: @module-list
tr: Gerektiren: @module-list

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
tr: Makine adı: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: General System Information
tr: Genel Sistem Bilgileri

en: Go to page @key
tr: @key. sayfaya git

en: Footer theme
tr: Altbilgi teması
