Barrio Bootstrap 5 Theme (5.5.10) - en to it translation catalogue (103 entries)

en: Images
it: Immagini

en: Content
it: Contenuto

en: None
it: Nessuno

en: Container
it: Contenitore

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Region
it: Regione

en: Updated
it: Aggiornato

en: Icons
it: Icone

en: Total
it: Totale

en: Components
it: Componenti

en: n/a
it: n/d

en: Node
it: Nodo

en: Last post
it: Ultimo contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Header
it: Intestazione

en: Normal
it: Normale

en: Up
it: Su

en: Medium
it: Medio

en: Add to cart
it: Aggiungi al carrello

en: Address
it: Indirizzo

en: Text color
it: Colore del testo

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Messages
it: Messaggi

en: Topics
it: Argomenti

en: Posts
it: Messaggi

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: White
it: Bianco

en: Link color
it: Colore collegamenti

en: Subtotal
it: Totale parziale

en: Order Summary
it: Riepilogo ordine

en: Gray
it: Grigio

en: New
it: Nuovo

en: Tabs
it: Schede

en: Next page
it: Pagina successiva

en: medium
it: medio

en: small
it: piccola

en: large
it: grande

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Form Elements
it: Elementi della form

en: Transparent
it: Trasparente

en: Organization
it: Organizzazione

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Billing information
it: Dati per la fatturazione

en: Fonts
it: Caratteri

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Billing Information
it: Informazione di fatturazione

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Light
it: Chiaro

en: Primary
it: Primario

en: Secondary
it: Secondario

en: Payment Method
it: Metodo di pagamento

en: Pagination
it: Paginazione

en: Blue Lagoon (default)
it: Laguna Blu (predefinito)

en: Powered by Drupal
it: Realizzato con Drupal

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: Customer Information
it: Informazioni cliente

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Payment instructions
it: Istruzioni per il pagamento

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Main background
it: Sfondo principale

en: Sidebar background
it: Sfondo della barra laterale

en: Sidebar borders
it: Bordi della barra laterale

en: Footer background
it: Sfondo piè di pagina

en: Plum
it: Prugna

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Title and slogan
it: Titolo e slogan

en: Ice
it: Ghiaccio

en: Your shopping cart is empty.
it: Il carrello è vuoto.

en: Text Formats
it: Formati del testo

en: Dark
it: Scuro

en: Shipping information
it: Informazioni di spedizione

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Header background top
it: Sfondo intestazione in alto

en: Header background bottom
it: Sfondo intestazione in basso

en: Site branding
it: Branding del sito

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
it: Non hai ancora creato alcun tipo di contenuto. Vai alla <a href="@create_content">pagina di creazione di tipo di contenuti</a> per aggiungere un nuovo tipo di contenuti.

en: Book outline for @book.title
it: Struttura del book @book.title

en: Book traversal links for
it: Link di attraversamento del book per

en: Site header
it: Intestazione del sito

en: First page
it: Prima pagina

en: Page @items.current
it: Pagina @items.current

en: By @author @time ago
it: Da @author @time fa

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Order activity
it: Attività ordine
