Barrio Bootstrap 5 Theme (5.5.8) - en to hu translation catalogue (141 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Images
hu: Képek

en: Content
hu: Tartalom

en: None
hu: Nincs

en: Container
hu: Tároló

en: Go to previous page
hu: Ugrás az előző oldalra

en: Go to parent page
hu: Ugrás a szülő lapra.

en: Go to next page
hu: Ugrás a következő oldalra

en: Help
hu: Súgó

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Small
hu: Kicsi

en: Large
hu: Nagy

en: Region
hu: Régió

en: Menu
hu: Menü

en: Updated
hu: Frissítve

en: Icons
hu: Ikonok

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Total
hu: Mindösszesen

en: Components
hu: Összetevők

en: n/a
hu: n. a.

en: Node
hu: Tartalom

en: Last post
hu: Utolsó bejegyzés

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Breadcrumb
hu: Morzsa

en: Header
hu: Fejléc

en: Normal
hu: Általános

en: Up
hu: Fel

en: Medium
hu: Közepes

en: Add to cart
hu: Kosárba

en: Address
hu: Cím

en: Colors
hu: Színek

en: Forum
hu: Fórum

en: Text color
hu: Szövegszín

en: Add new comment
hu: Új hozzászólás

en: Expires
hu: Lejár

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Topics
hu: Fórumtémák

en: Posts
hu: Bejegyzések

en: Buttons
hu: Gombok

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: White
hu: Fehér

en: Link color
hu: Hivatkozás színe

en: Subtotal
hu: Részösszeg

en: Order Summary
hu: A rendelés összesítése

en: Gray
hu: Szürke

en: New
hu: Új

en: Locality
hu: Helység

en: Tabs
hu: Fülek

en: Next page
hu: Következő oldal

en: medium
hu: közepes

en: small
hu: kicsi

en: large
hu: nagy

en: Go to first page
hu: Ugrás az első oldalra

en: Go to last page
hu: Ugrás az utolsó oldalra

en: Transparent
hu: Átlátszó

en: Organization
hu: Szervezet

en: Local
hu: Helyi

en: Skip to main content
hu: Ugrás a tartalomra

en: Billing information
hu: Számlázási információk

en: Fonts
hu: Betűtípusok

en: Main navigation
hu: Fő navigáció

en: Tables
hu: Táblázatok

en: Billing Information
hu: Számlázási adatok

en: Primary tabs
hu: Elsődleges fülek

en: Secondary tabs
hu: Másodlagos fülek

en: Light
hu: Világos

en: Primary
hu: Elsődleges

en: Secondary
hu: Másodlagos

en: Payment Method
hu: Fizetés módja

en: Pagination
hu: Oldalszámozás

en: Blue Lagoon (default)
hu: Kék lagúna (alapértelmezés)

en: Powered by Drupal
hu: Drupal működteti

en: Breadcrumbs
hu: Morzsák

en: Page top
hu: Oldal teteje

en: Page bottom
hu: Oldal alja

en: Status messages
hu: Állapotüzenetek

en: Sidebar first
hu: Első oldalsáv

en: Secondary menu
hu: Másodlagos menü

en: Shipping Information
hu: Kiszállítási tudnivalók

en: Customer Information
hu: Vevőinformáció

en: Main page content
hu: Az oldal fő tartalma

en: Payment instructions
hu: Útmutató a fizetéshez

en: Highlighted
hu: Kiemelt

en: Sidebar second
hu: Második oldalsáv

en: Main background
hu: Általános háttér

en: Sidebar background
hu: Oldalsáv háttere

en: Sidebar borders
hu: Oldalsáv keretei

en: Footer background
hu: Lábléc háttere

en: Plum
hu: Szilva

en: Previous page
hu: Előző oldal

en: Title and slogan
hu: Cím és jelmondat

en: Firehouse
hu: Tűzoltóság

en: Ice
hu: Jég

en: Your shopping cart is empty.
hu: A kosár üres.

en: Sidebar first width
hu: Első oldalsáv szélesség

en: Text Formats
hu: Szövegformátumok

en: Dark
hu: Sötét

en: Create your account
hu: Felhasználói fiók létrehozása

en: Footer first
hu: Első lábléc

en: Footer second
hu: Második lábléc

en: Footer third
hu: Harmadik lábléc

en: Shipping information
hu: Szállítási információk

en: Your cart is empty
hu: A kosár üres

en: Last page
hu: Utolsó oldal

en: Primary menu
hu: Elsődleges menü

en: Footer fourth
hu: Negyedik lábléc

en: Header background top
hu: Fejléc háttere fent

en: Header background bottom
hu: Fejléc háttere lent

en: Thank you for your order!
hu: Köszönjük a megrendelést!

en: Bootstrap settings
hu: Bootstrap beállítások

en: Site branding
hu: Webhely márkázása

en: Striped
hu: Csíkozott

en: Bordered
hu: Keretezett

en: Default button size
hu: Alapértelmezés szerinti gombméret

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
hu: Még nincsenek tartalomtípusok létrehozva. A <a href="@create_content">tartalomtípus létrehozása oldalon</a> lehet új tartalomtípusokat hozzáadni.

en: Book outline for @book.title
hu: @book.title könyvvázlata

en: Book traversal links for
hu: Könyv kereszthivatkozásai ehhez:

en: Site header
hu: Webhely fejléce

en: First page
hu: Első oldal

en: Page @items.current
hu: @items.current. oldal

en: Featured top
hu: Kiemelt fent

en: Featured bottom first
hu: Kiemelt lent első

en: Featured bottom second
hu: Kiemelt lent második

en: Featured bottom third
hu: Kiemelt lent harmadik

en: Footer fifth
hu: Ötödik lábléc

en: By @author @time ago
hu: @author által @time ideje

en: Submitted by @author_name on @date
hu: @author_name küldte be @date időpontban

en: Fluid container
hu: Rugalmas befoglaló

en: Primary admin actions
hu: Elsődleges adminisztrátori műveletek

en: User account menu
hu: Felhasználói fiók menüje

en: Order Confirmation
hu: Rendelés megerősítése

en: Order #@number details:
hu: @number azonosítójú rendelés részletei:

en: Order activity
hu: Rendelési tevékenység

en: Your order number is @number.
hu: Az Ön rendelési száma: @number.

en: You can view your order on your account page when logged in.
hu: Bejelentkezés után a fiókjában megtekintheti rendelését.

en: Applied coupons
hu: Alkalmazott kuponok

en: Update quantities
hu: Mennyiségek frissítése

en: Set a password to save your details for next time.
hu: Csupán egy jelszó beállításával legközelebb is eléri a jövőben e mostani megrendelésének részleteit.

en: Search form (narrow)
hu: Keresési űrlap (keskeny)

en: Search form (wide)
hu: Keresési űrlap (széles)
