Barrio (8.x-4.20) - en to pl translation catalogue (73 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: None
pl: Brak

en: Container
pl: Kontener

en: Go to previous page
pl: Przejdź do poprzedniej strony

en: Go to parent page
pl: Wyświetla stronę nadrzędną

en: Go to next page
pl: Przejdź do następnej strony

en: Default
pl: Domyślny

en: Small
pl: Małe

en: Large
pl: Duże

en: Updated
pl: Uaktualniono

en: Icons
pl: Ikony

en: Layout
pl: Układ

en: Components
pl: Komponenty

en: n/a
pl: n.d.

en: Last post
pl: Ostatni wpis

en: Custom
pl: Własne

en: Normal
pl: Zwykły

en: Up
pl: W górę

en: Medium
pl: Średnie

en: Colors
pl: Kolory

en: Text color
pl: Kolor tekstu

en: Add new comment
pl: Dodaj komentarz

en: Messages
pl: Wiadomości

en: Switch
pl: Przełącz

en: Topics
pl: Tematy

en: Posts
pl: Wpisy

en: Buttons
pl: Przyciski

en: Left
pl: Lewo

en: Right
pl: Prawo

en: White
pl: Biały

en: Link color
pl: Kolor odnośników

en: Standard
pl: Standardowe

en: New
pl: Nowy

en: Tabs
pl: Zakładki

en: Next page
pl: Następna strona

en: medium
pl: średni

en: small
pl: mała

en: large
pl: duża

en: Go to first page
pl: Przejdź do pierwszej strony

en: Go to last page
pl: Przejdź do ostatniej strony

en: Form
pl: Formularz

en: Transparent
pl: Przeźroczysty

en: Skip to main content
pl: Przejdź do treści

en: Fonts
pl: Czcionki

en: Primary tabs
pl: Zakładki podstawowe

en: Secondary tabs
pl: Zakładki dodatkowe

en: Light
pl: Jasny

en: Primary
pl: Główny

en: Secondary
pl: Drugorzędny

en: Pagination
pl: Stronicowanie

en: Blue Lagoon (default)
pl: Błękitna laguna (domyślny)

en: Slate
pl: Popielaty

en: Main background
pl: Główne tło

en: Sidebar background
pl: Tło paska bocznego

en: Sidebar borders
pl: Obrys paska bocznego

en: Footer background
pl: Tło stopki

en: Plum
pl: Śliwka

en: Previous page
pl: Poprzednia strona

en: Title and slogan
pl: Tytuł i slogan

en: Firehouse
pl: Remiza

en: Ice
pl: Lód

en: Text Formats
pl: Formaty tekstów

en: Dark
pl: Ciemny

en: Header background top
pl: Górne tło nagłówka

en: Header background bottom
pl: Dolne tło nagłówka

en: Bootstrap Settings
pl: Ustawienia Bootstrapa

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
pl: Nie utworzono jeszcze żadnego typu treści. Aby utworzyć nowy typ treści przejdź do <a href="@create_content">tego formularza</a>.

en: Book outline for @book.title
pl: Spis treści książki dla @book.title

en: Book traversal links for
pl: Odnośniki nawigacji książki

en: Site header
pl: Nagłówek strony

en: Page @items.current
pl: Strona @items.current

en: By @author @time ago
pl: Przez @author @time temu

en: Submitted by @author_name on @date
pl: Dodane przez @author_name - @date
