Barrio Bootstrap 5 Theme (8.x-4.28) - en to id translation catalogue (75 entries)

en: Home
id: Beranda

en: None
id: Tiada

en: Container
id: Kontainer

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Default
id: Bawaan

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Region
id: Wilayah

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Layout
id: Tata letak

en: Components
id: Komponen

en: n/a
id: t/t

en: Last post
id: Kiriman terakhir

en: Custom
id: Tersuai

en: Up
id: Ke atas

en: Medium
id: Sedang

en: Add to cart
id: Masukkan keranjang

en: Address
id: Alamat

en: Text color
id: Warna teks

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Expires
id: Kadaluarsa

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Switch
id: Alihkan

en: Topics
id: Topik-topik

en: Posts
id: Pos

en: Buttons
id: Tombol

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: White
id: Putih

en: Link color
id: Warna tautan

en: Subtotal
id: Sub total

en: Order Summary
id: Ringkasan Pesanan

en: Standard
id: Standar

en: Gray
id: Abu-abu

en: New
id: Baru

en: Locality
id: Lokalitas

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: medium
id: sedang

en: small
id: kecil

en: large
id: besar

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Form
id: Formulir

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Billing information
id: Informasi Penagihan

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Secondary
id: Sekunder

en: Payment Method
id: Metode Pembayaran

en: Blue Lagoon (default)
id: Blue Lagoon (bawaan)

en: Customer Information
id: Informasi Pelanggan

en: Payment instructions
id: Instruksi pembayaran

en: Main background
id: Latar utama

en: Sidebar background
id: Latar samping

en: Sidebar borders
id: Bingkai sidebar

en: Footer background
id: Latar footer

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Title and slogan
id: Judul dan slogan

en: Your shopping cart is empty.
id: Keranjang belanja Anda kosong.

en: Text Formats
id: Format teks

en: Create your account
id: Buat akun Anda

en: Shipping information
id: Alamat pengiriman

en: Header background top
id: Latar belakang tajuk atas

en: Header background bottom
id: Latar bawah kepala

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
id: Anda belum membuat jenis konten apa pun. Buka <a href="@create_content">halaman pembuatan jenis konten</a> untuk menambahkan jenis konten baru.

en: Site header
id: Kepala situs

en: Page @items.current
id: Laman @items.current

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Order activity
id: Aktivitas pesanan

en: Your order number is @number.
id: Nomor pesanan anda adalah @number.

en: You can view your order on your account page when logged in.
id: Anda dapat melihat pesanan anda di halaman akun saat login.

en: Applied coupons
id: Kupon yang digunakan
