Barrio Bootstrap 5 Theme (8.x-4.29) - en to ro translation catalogue (81 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: None
ro: Nimic

en: Container
ro: Recipient

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: Go to parent page
ro: Mergi la pagina părinte

en: Go to next page
ro: Mergeți la pagina următoare

en: Default
ro: Implicit

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Region
ro: Regiune

en: Menu
ro: Meniu

en: Updated
ro: Actualizat

en: Icons
ro: Iconițe

en: Layout
ro: Prezentare

en: Last post
ro: Ultima adăugare

en: Custom
ro: Personalizat

en: Up
ro: Sus

en: Medium
ro: Mediu

en: Add to cart
ro: Adaugă în coş

en: Address
ro: Adresă

en: Text color
ro: Culoare text

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: Expires
ro: Expiră la

en: Messages
ro: Mesaje

en: Switch
ro: Comută

en: Topics
ro: Subiecte

en: Posts
ro: Articole

en: Buttons
ro: Butoane

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Link color
ro: Culoare link

en: Order Summary
ro: Rezumat comandă

en: Gray
ro: Gri

en: New
ro: Nou

en: Tabs
ro: Taburi

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: medium
ro: mediu

en: small
ro: mic

en: large
ro: larg

en: Go to first page
ro: Mergi la prima pagină

en: Go to last page
ro: Mergeți la ultima pagină

en: Form
ro: Formular

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: Billing information
ro: Informaţii facturare

en: Billing Information
ro: Informații despre facturare

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Payment Method
ro: Metodă de plată

en: Pagination
ro: Paginație

en: Blue Lagoon (default)
ro: Lagună Albastră (implicit)

en: Slate
ro: Ardezie

en: Shipping Information
ro: Informații despre transport

en: Customer Information
ro: Informații client

en: Main background
ro: Fundal principal

en: Sidebar background
ro: Imagine de fundal laterală

en: Sidebar borders
ro: Margini laterale

en: Footer background
ro: Culoare de fundal a subsolului paginii

en: Plum
ro: Prună

en: Previous page
ro: Pagina anterioară

en: Title and slogan
ro: Titlu și slogan

en: Ice
ro: Gheață

en: Your shopping cart is empty.
ro: Coșul dumneavoastră de cumpărături este gol.

en: Text Formats
ro: Formate pentru text

en: Shipping information
ro: Informații transport

en: Last page
ro: Ultima pagină

en: Header background top
ro: Fundalul părții de sus a antetului

en: Header background bottom
ro: Imagine de fundal antet jos

en: Thank you for your order!
ro: Vă mulțumim pentru comanda dumneavoastră!

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
ro: Nu aveți niciun tip de conținut creat încă. Mergeți la <a href="@create_content">pagina de creare a tipurilor de conținut</a> pentru a adăuga un tip nou de conținut.

en: Book outline for @book.title
ro: Structură carte pentru @book.title

en: Book traversal links for
ro: Legături de parcurgere a cărții pentru

en: Site header
ro: Antet sit

en: First page
ro: Prima pagină

en: Page @items.current
ro: Pagina @items.current

en: By @author @time ago
ro: De @author cu @time în urmă

en: Submitted by @author_name on @date
ro: Postat de @author_name la @date

en: You have not created any order types yet. Go to the <a href="@create_order_type">order type creation page</a> to add a new order type.
ro: Încă nu ați creat tipuri de comenzi. Mergeți la <a href="@create_order_type">pagina de creare a tipurilor de comenzi</a> pentru a adăuga un nou tip de comandă.

en: Order #@number details:
ro: Detalii comanda #@number:

en: Order activity
ro: Activitate comandă

en: Your order number is @number.
ro: Numărul comenzii dumneavoastră este @number.

en: You can view your order on your account page when logged in.
ro: Vă puteți vedea comanda pe pagina contului când vă logați.
